Mycie konia

Higiena konia

Nowym tematem naszego bloga jest ogólna pielęgnacja koni.
Zabiegi pielęgnacyjne to świetny czas na lepsze poznanie się konia z jeźdźcem. To również okazja do odnalezienie ewentualnych uszkodzeń, jak krwiaki albo guzt.

Nie rekomenduje się czyszczenia konia w jego stajni, bo kurz opada na ściółkę i może wywołać reakcję alergiczną. Mycie lepiej wykonywać więc w dowolnym miejscu poza stajnią.

Aby operacje kosmetyczne przebiegały należycie i płynnie trzeba pamiętać o wszystkich koniecznych akcesoriach do pielęgnowania konia, między innymi:
1. Szczotka ze sztywnym włosiem
Świetne narzędzie do usunięcia powierzchownej warstwy kurzu i piasku. Konia należy myć zaczynając od lewej strony, od szyi w kierunku zada. Następnie trzeba identycznie oczyścić prawą stronę. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na okolice kopyt oraz brzuch, ponieważ w następujących obszarach mieści się zazwyczaj dużo gliny i brudu.
2. Gumowe, metalowe lub plastikowe zgrzebło
Po umyciu skóry konia z pierwszej warstwy zabrudzeń powinno się przejść do bardziej dokładnego sposobu na usuwanie brudu z użyciem zgrzebła. Zgrzebło powinno się dobierać z zachowaniem dbałości w zależności od partii ciała, którą będziesz myć. Metalowe zgrzebła, chociaż najdokładniejsze, nie sprawdzą się podczas czyszczenia czułych partii, ponieważ mogą prowadzić do kontuzji. Zgrzebła metalowego można więc wykorzystać do rozczesywania zaklejek z większych rejonów. W tym miejscu jednakowoż również trzeba zachować odpowiednią ostrożność oraz z delikatnością dociskać zgrzebło do ciała konia, nie zapominając o kolistych pociągnięciach. Podczas użytkowania zgrzebła powinno się zwracać uwagę na postawę konia na przeprowadzane czynności i w przypadku zaobserwowania reakcji znamionujących ból wymienić zgrzebło na gumowe i plastikowe. Plastikowe zgrzebło perfekcyjnie sprawdza się w przeróżnych sytuacjach, m.in. do czesania po ćwiczeniach i czesania grzywy konia.
3. Szczotka z miększym włosiem
Skorzystanie z miękkiego włosia gwarantuje, że sierść konia błyszczy. Najlepszy sposobem korzystania ze szczotki z miękkim włosiem jest poczesanie konia pod włos, a kolejno z włosem małych partii ciała. Miękkiej szczotki powinno się również użyć do szczotkowania końskiej głowy. Jeżeli Twój koń odczuwa strach przed szczotką, zalecamy zakupienie szczotki miniaturowej, która jest wielkości dłoni bądź wręcz się w niej schowa. Obawy konia najprawdopodobniej znikną.
4. Kopystka lub szczotkokopystka
Oczyszczanie kopyta konia należy także rozpocząć od lewej strony. Stań blisko przedniej nogi i ustaw się w kierunku zadu. Następnie ułóż lewą rękę na łopatce i powolnym, stanowczym pociągnięciem prowadź ją na dół w kierunku nogi. Na komendę „noga” koń winien wznieść nogę. Następnie należy przebrnąć do najważniejszej czynności, jaką jest mycie kopyta. Uwagę zwrócić wypada na strzałkę, która znajduje się w wypustce na środku kopyta. To najbardziej wrażliwe miejsce, którego nie należy dotknąć metalową częścią kopystki. Do czyszczenia tego czułego rejonu używa się szczotkowej części kopystki.
5. Grzebień do grzywy
Następnym punktem zabiegów konserwacyjnych konia powinno być czesanie grzywy. Jeżeli sklejone włosy nie uniemożliwiają użycia grzebienia, czesanie najlepiej rozpocząć z użyciem palców. Do czesania grzywy można wykorzystać także plastikowe zgrzebło.
6. Szczotka do ogona
Ostatnimi czasy wielokrotnie natknąć się można na szczotki wielozadaniowe, mające zastosowanie jednocześnie do czesania ogona i grzywy. Podobnie jak w wypadku grzebienia do grzywy, tak również w sytuacji znacznych kołtunów powinno się wcześniej poczesać ogon przy pomocy palców dłoni. Najpierw powinno się wszak usunąć brudy w końskim ogonie (np. piasek).
7. Gąbka
Po ukończeniu wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba umyć chrapy, pobliże oczu oraz łeb wilgotną gąbką. Nie powinno się zapominać o narządach rozrodczych konia czy też odbycie. Na owe partie ciała powinno się z pewnością poświęcić kolejną gąbkę.
8. Szmatka lub ręcznik
Ostatnią już czynnością musi być wytarcie całego konia za pomocą ręcznika lub innego kawałka materiału.

Wymienione artykuły jeździeckie są możliwe do kupienia w większości sklepów jeździeckich.

Nie powinno się zapominać o pielęgnacji konia zaraz po treningu. Zawilgocone miejsca na ciele konia trzeba przetrzeć wiechciem albo osłonić grzbiet konia derką aż do osuszenia. Nadzwyczaj istotne jest natomiast, żeby pomnieć o zbadaniu stanu końskich kopyt po treningu. Potencjalne wbite elementy powinno się natychmiastowo usunąć przy użyciu kopystki.

Przedstawiona kosmetyka powinna być stałym nawykiem każdego właściciela konia. Szeroko interpretowana dbałość o ulubieńca nie sprowadza się oczywiście tylko do stałej kosmetyki, ale również ablucji, podczas których wykorzystuje się specjalistyczne środki. Zalecana jest kąpiel w średnio-ciepłej wodzie, żeby uchronić się od przeziębić. Gdyby warunki pogodowe byłyby sprzyjające, można by wysuszyć konia po kąpieli wyprowadzając na krótki czas na działanie promieni słonecznych. Nie wolno z tym natomiast przesadzać, z uwagi na to, że kąpiel ma na celu zachowanie świeżości skóry konia, a przeciąganie obecności na słońcu mogło by doprowadzić do powtórnego przegrzania. Na wypadek braku pogody należy osuszyć ciało konia za pomocą ściągaczki do potu oraz ręcznika.

Specjalną czujność poświęcić powinno się kopytom konia. Kopyta koni niepodkutych powinny być oczyszczane poprzez profesjonalistę kowala co ok. 5 tygodni. Jest to czynność usuwania narośli na podeszwie oraz strzałce kopytowej. Podkute konie powinny być podkuwane regularnie również co 5 tygodni. Troska o dobrą kondycję kopyt konia przeciwdziała ich deformacjom oraz wielokrotnie napotykanym procesom grzybicznym w strzałce, który powodowany jest poprzez tkwiące tam bakterie i styczność z mokrym podłożem.

Podsumowując powyższy tekst można niewątpliwie zadeklarować, że dogmaty rutynowej higieny są fundamentalną zasobem wiedzy dla właściciela konia oraz mają fundamentalne znaczenie dla konia.