Wybór odpowiedniego czapraka

Moda jeździecka narzuca nie tylko wygląd stroju jeździeckiego, ale i także wzornictwo oraz kolorystykę akcesoriów jeździeckich. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który jest zależny od trendów w modzie jest czaprak. Poza dokładnością wykończenia oraz jakością zastosowanych materiałów klienci zwracają co raz częściej uwagę na krój oraz kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój strój do jego wyglądu bądź odwrotnie. W sklepach jest osiągalna duża ilość różnych czapraków, a projektanci sprzętu jeździeckiego tworzą nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Niektórzy producenci oferują możliwość personalizacji własnego czapraka poprzez wyszycie imienia jeźdźca lub konia bądź dobór kolorów i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Ze względu na to kryterium można je podzielić na:
Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki dopasowane do siodeł ujeżdżeniowych.
Czapraki typu VS i VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Przeznaczone są do różnych rodzajów siodeł.
Czapraki S/VSS – także są dość wszechstronnymi modelami czapraków jednakże stosowanymi głównie do siodeł skokowych.
Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kuców.
Wybór kształtu czapraka zależny jest jedynie od upodobań jeźdźca. W obrocie dostępne są czapraki z zaokrąglonym bądź prostym przodem. Niektóre z nich mają przednią część mocniej wysuniętą w przód przez co nie zawijają się pod siodło. Do treningów stosowane są przeważnie gęsto pikowane czapraki wykonane z lekkiego oraz cienkiego materiału. Najlepszymi czaprakami są, te które mają futrzane lub żelowe podkładki. Czapraki z bawełny charakteryzują się lepszą chłonnością potu konia.
Kupując czaprak musimy poza względami estetycznymi i doborem czapraka do typu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on zrobiony. Powinien on być jak najlepiej przewiewny. Czaprak także musi być wykonany z grubszego materiału, który lepiej będzie chronił grzbiet konia przed obtarciami.
Przy nakładaniu czapraka musimy dopilnować, aby nie był on pozawijany, musi on dokładnie przylegać do grzbietu. Przed nałożeniem czapraka musimy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, ponieważ kawałki słomy bądź brudu pod czaprakiem będą sprawiały ból naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą spowodować obtarcia. Pamiętajmy również, aby sprawdzać regularnie stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i twardnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją rolę. Właściwie dopasowany czaprak na pewno uczyni jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca oraz konia, a wybór markowego modelu pozwoli na użytkowanie go przez długi czas.