Bezpieczny oraz komfortowy sprzęt do jazdy konnej

Bezpieczny i komfortowy sprzęt do jazdy konnej

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc konno chcemy czuć się lekko oraz swobodnie w siodle, gdyż od komfortu naszego i konia zależy w istotnej mierze sprawność ćwiczeń. Rynek osprzętu jeździeckiego obfituje w przeróżne wersje ubrań i pozostałych akcesoriów jeździeckich. Koncentrujemy się na wyborze najbardziej wygodnego dla nas stroju jeździeckiego nie pamiętając przeważnie o kwestii bezpieczeństwa. Dużo osób sądzi, że bezpieczeństwo i wygoda nie idzie w parze. Często potwierdza się autentyczność tego stwierdzenia, jednakże nie jest to zawsze prawdą. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dla nas oraz dla naszego wierzchowca sprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej oraz rozważnej jazdy jest właściwe wyposażenie jeździeckie. Wszystkie elementy ubioru jeździeckiego powinny być stworzone konkretnie do jazdy konnej. Nie można zamieniać poszczególnych elementów ubioru jeździeckiego garderobą codzienną. Jeździec musi posiadać oficerki albo sztyblety, które osłonią jego nogi przed obtarciami a także w razie upadku nie zakleszczą się w strzemieniu. Bryczesy zagwarantują doskonałe trzymanie na grzbiecie, co zagwarantuje jeźdźcowi większą stabilność. Górna partia stroju powinna być dostosowana do warunków pogodowych. W upalne dni zaleca się ubieranie dobrze oddychających koszulek a w dni chłodne należy stosować kurtki z nieprzepuszczalnego materiału Należy, także pomyśleć nad stosowaniem ochronnej kamizelki jeździeckiej. Ochroni ona tułów i narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstającymi w następstwie upadku. Czasami możemy się spotkać z opiniami, że kamizelki ograniczają ruchomość co jest nie prawdziwe. Ręce jeźdźca dobrze jeśli są odziane w rękawiczki, które pozwolą na pewniejsze trzymanie wodzy oraz osłonią ręce przed obtarciami. Najważniejszym elementem ubioru jeźdźca odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest kask. Musi być on odpowiednio dobrany oraz zaopatrzony w trzypunktowe mocowanie. Aby kask pełnił swoją rolę musi posiadać atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestów nie osłonią głowy jeźdźca w odpowiedni sposób. Nie zapominajmy, że kluczową sprawą dla komfortu noszenia stroju jeździeckiego jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru ubrań oraz ich należyta jakość. Tworzywa niskiej jakości mogą być nieprzyjemne dla ciała oraz wywoływać odparzenia oraz obtarcia.

Nasz koń również powinien komfortowo czuć się w stosowanym osprzęcie do jazdy konnej. Najistotniejszym elementem jego wyposażenia jest siodło, które powinno być wysokiej jakości ponieważ to od niego zależy w głównej mierze jego dobre samopoczucie i zdrowie. Nabyte siodło musi zostać indywidualnie dopasowane do budowy anatomicznej wierzchowca, ponieważ jedynie w tedy nie będzie go uciskało i rozłoży masę jeżdżącego na odpowiednio dużej powierzchni grzbietu wierzchowca. Istotna jest również jakość pozostałego sprzętu jeździeckiego, który powinien być odpowiednio dopasowany do naszego wierzchowca.

Właściwie dopasowany osprzęt jeździecki, wysokiej jakości zagwarantuje nam oraz naszemu wierzchowcowi sporą wolność ruchu oraz komfortową pracę. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii i rozważnie realizować nasze zakupy.