Co jest potrzebne do pielęgnacji sierści konia?

Mycie konia

Odpowiednia czystość naszego wierzchowca ma kluczowe znaczenie dla dobrego stanu jego zdrowia. Przez odpowiednią higienę należy rozumieć wykonywanie systematycznych oraz starannych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całe ciało konia, realizowanych z właściwą dbałością. Aby móc to osiągnąć potrzebować będziemy do tego celu odpowiednich narzędzi. Więc czego nie może brakować wśród naszych stajennych przyborów do pielęgnacji wierzchowca?

Twarda szczotka – proste narzędzie przeznaczone do delikatnego oczyszczania sierści konia. Służy do usuwania wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści oraz skóry wierzchowca. Szczotkowanie wierzchowca powinno odbywać się po każdym powrocie wierzchowca z padoku. Trzeba pamiętać, że wierzchowca szczotkujemy zgodnie z położeniem włosia rozpoczynając od jego łba z lewej strony kończąc na zadzie.
Iglak – specjalna szczoteczka stworzona do czesania naszego wierzchowca po jeździe. Doskonale oczyszcza sierść sklejoną od potu.
Zgrzebło – służy do staranniejszego czyszczenia zlepionej sierści a także skóry konia. Zgrzebło świetnie usuwa także wypadającą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe oraz gumowe. Zgrzebłem metalowym łatwiej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy czyścić czulsze miejsca takie jak okolice kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczoteczka – zbiera pozostałości zabrudzeń i kurzu z sierści, których nie usunęliśmy za pomocą zgrzebła. Daje sierści połysk i czystość.
Szczoteczka do ogona – przeznaczona jest do czesania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, aby podczas czesania nie szarpać włosia, z tego powodu powinniśmy robić to z dużym wyczuciem. Najlepiej przed użyciem szczotki przygotować rękoma poszczególne pasma włosów.
Grzebień do grzywy – używany do czesania grzywy. Nadaje się świetnie do wyczesywania resztek słomy, które mogą podrażniać czułe oczy konia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do oczyszczania kopyt konia. Zabieg ten musi być wykonywany codziennie. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwijaniem się bakterii beztlenowych w rejonie strzałki a także prowadzi do powstania procesów gnilnych.
Miękkie ściereczki – pomocne do mycia pyska oraz okolic intymnych. Pamiętajmy, że powinniśmy mieć odrębne ściereczki do pyska oraz osobne do miejsc intymnych. Powinny być one zrobione z miękkiego a także chłonnego materiału.
Środki do pielęgnacji oraz czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może również zabraknąć środków przeznaczonych do pielęgnowania sierści oraz kopyt zwierzęcia. Pomagają one utrzymać na dłuższy okres czasu efekt świeżości oraz zabezpieczają sierść oraz kopyta przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

Pamiętajmy również o tym, żeby nasz sprzęt jeździecki był nienagannie czysty oraz zadbany. Utrzymując właściwą higienę naszego wierzchowca oraz jego akcesoriów jeździeckich chronimy go przed różnymi kontuzjami i schorzeniami. Wierzchowiec czysty będzie miał także o wiele lepsze samopoczucie przez co trenowanie będzie dla nas i dla niego przyjemnością.