Co na początek?

Jazda na koniu – dla kogo?
Jeżdżenie na koniu to dyscyplina znana również w naszym kraju. Lato sprzyja tej formie rekreacji przez wzgląd na ładną pogodę wakacje, urlopy. Bez wątpienia znajdą się tacy, dla których jeżdżenie konno nie jest jedynie hobby. Jeżdżą na koniu profesjonalnie, biorą udział w konkursach, mają własnego konia, lub mają stajnie dla koni. Może i ty myślałeś nad tym czy jeżdżenie na koniu to sport dla ciebie. Może myślałeś, że raczej się do tego nie nadajesz. Jesteś za stary, nie masz doświadczenia, odpowiedniego osprzętu, nigdy nie brałeś żadnych lekcji. Jeżeli tak myślisz – popełniasz błąd!
Jeżdżenie na koniu to forma spędzania wolnego czasu zasadniczo dla każdej osoby, w dowolnym wieku. Na starcie wcale nie musisz mieć specjalnego osprzętu, niezbędne akcesoria jeździeckie otrzymasz w stadninie w której będziesz odbywać jazdy. Również nie musisz mieć bogatego doświadczenia. Zaledwie po kilku lekcjach i nauczeniu się podstaw – już możesz czerpać przyjemność z jazdy konno.
Z jakiego powodu Warto porzucić opory i zdecydować się uprawiać jazdę na koniach? Ponieważ jest to kapitalna możliwość spędzenia wolnego czasu, możliwość zrelaksowania się i sposób na nabranie kondycji. Nie planuj wyjazdu w dalekie miejsca w kraju. Dużo stadnin jest umiejscowiona w okolicach dużych miast. Wystarczy, że wsiądziesz w auto zaraz po pracy i za godzinę jesteś na miejscu. jazda konna, to coś co może towarzyszyć ci nie tylko podczas wakacji lub urlopu. To doskonały pomysł na weekend z rodziną czy przyjaciółmi, nie tylko w lato ale w ciągu całego roku. To również doskonała możliwość czerpania przyjemności z kontaktu z naturą i wspaniałymi zwierzętami, jakimi są konie.
Od czego zacząć?
Na początku zorientuj się, gdzie w twojej okolicy są stajnie z nauką jazdy. Gdy już znajdziesz dokładny adres, zaplanuj czas, aby odwiedzić miejsce, w którym będziesz uczyć się jazdy konno.Jest niezwykle istotne, by zobaczyć takie miejsce jeszcze zanim zapiszemy się na lekcje. Nie masz rozeznania, ale możesz polegać na swojej intuicji. Czy w stajni jest porządek, dużo światła, miły zapach? Czy konie są czyste, zadbane, spokojne? Czy jeźdźcy i trenerzy są uśmiechnięci?
Zapytaj się o uprawnienia instruktorów oraz ich doświadczenie. Musi ciebie przecież trenować człowiek, który się dobrze na tym zna i kto zadba nie tylko o technikę, ale też o twe dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. Twoja stadnina powinna stanowić miejsce, do którego chętnie będziesz przyjeżdżał nawet po wyczerpującym dniu pracy lub nauki, z tego powodu atmosfera w niej to ważna kwestia.
Toczek, rękawiczki, bryczesy… czy na pierwszą lekcję musisz mieć swoje akcesoria jeździeckie?
Czy powinienem posiadać własny toczek? Specjalistyczne obuwie? Odzież na konia? Nie musisz mieć specjalistycznego osprzętu udając się na pierwszą lekcję jazdy konnej. Akcesoria jeździeckie raczej nie należą do najtańszych – więc nie ma sensu wydawać pieniędzy nim nie zapoznamy się z tematem i nie będziemy wiedzieli, że naprawdę uczynimy jeździectwo poważnym hobby. Potrzebne sprzęty wypożyczymy na miejscu przed zajęciami. Toczek to nakrycie głowy jeźdźca, z którego raczej teraz się rezygnuje, w zamian otrzymamy kask jeździeckie i m.in. specjalne ochraniacze czyli sztylpy.

Jak się przygotować do pierwszej lekcji jazdy konno?

Odpręż się, rozluźnij, zrób kilka prostych ćwiczeń. Na pierwszej lekcji poznasz przede wszystkim sporo teorii i nowe pojęcia. Instruktor wszystko ci wytłumaczy – ale jeśli chcesz to możesz przed lekcją poszukać w sieci opisów wyposażenia, pielęgnacji konia, podstawowych technik jazdy. Jednak wszystkiego dowiesz się na lekcji – razem z instruktorem przygotujecie konia do jazdy, wyjaśni ci jak go pielęgnować, czy jak masz wsiąść na konia. Potem rozpoczniecie właściwą część zajęć, -pierwsze ćwiczenia na koniu, ćwiczenia na równowagę i pokazanie podstawowych chodów konia.
Profesjonalny instruktor powinien być cierpliwy, wyrozumiały i miły. Gdy z jego pomocą zrobisz pierwsze kroki na koniu wtedy będziesz wracał do stajni chętnie i z ciekawością.