Co powinieneś wiedzieć o stosowaniu ochraniaczy dla konia?

Zdrowe nogi wierzchowca rzutują na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Świadomość jeźdźców dotycząca pielęgnacji, a także ochrony kończyn konia bardzo się zwiększyła w ostatnich latach. Zazwyczaj każdy jeździec wie jak istotna jest właściwa higiena, stosowanie różnych wcierek usprawniających regenerację mięśni po treningu, jak również podejmowanie pozostałych działań prowadzących do polepszenia kondycji nóg konia. Jednakże nie każdy jeździec widzi potrzebę używania ochraniaczy. W rzeczywistości mogą one ochronić naszego konia przed groźnymi kontuzjami. Dzieje się tak nie tylko poprzez ochronę nogi przed uderzeniami, ale także przez pełnienie funkcji stabilizującej dla danych partii nogi. Warto mieć świadomość tego jak należy prawidłowo wybrać ochraniacze do potrzeb naszego wierzchowca i na co należy zwrócić wyjątkową uwagę przy ich nabyciu.

Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Osobom nie zorientowanym w tematyce ochraniaczy ich prawidłowy dobór może sprawić wiele trudności. W rzeczywistości nie jest to aż tak ciężkie. Wystarczające jest trochę gruntownej wiedzy na ich temat, żeby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze oczekiwania.

W sprzedaży możemy spotkać dużo różnego rodzaju ochraniaczy. Można je skategoryzować ze względu na przeznaczenie, jak również zastosowane do ich budowy materiały. Pod względem zastosowania można wyróżnić:

Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy stworzony do stosowania podczas transportu konia. Zrobione są zazwyczaj z gąbki pokrytej materiałem. Chronią sporą część kończyny konia. Ich głównym zadaniem jest ochrona kończyn wierzchowca w czasie transportu oraz w pewnych sytuacjach ich ochrona w boksie. Nie nadają się one do zastosowania w sporcie.

Ochraniacze skokowe – ochraniacze skokowe stworzono pod kątem zapewnienia jak najlepszej osłony kończyn konia w czasie skoków. W przeważającej większości są to sztywne skorupy osłaniające kończynę. Nie powinny one ograniczać ruchomości pęciny.

Ochraniacze ujeżdżeniowe – w ujeżdżeniu zazwyczaj stosuje się jedynie owijki. Jednak w czasie ćwiczeń zaleca się stosowanie zwykłych ochraniaczy. Ochraniacze dresażowe zabezpieczają cały obwód kończyny wierzchowca. Przeważnie najistotniejszą różnicą w stosunku do ochraniaczy skokowych jest ich fason.

Ochraniacze wszechstronne – Łączą one cechy ochraniaczy skokowych i dresażowych. Jest to najbardziej wszechstronny rodzaj ochraniaczy, znakomicie realizujący swoje przeznaczenie podczas jazdy w terenie, a także w innych dyscyplinach jeździeckich.

Ochraniacze magnetyczne – Pomimo tego, że pozytywne oddziaływanie magnetyzmu na regenerację mięśni jest znane od długiego czasu to ochraniacze te są dość świeżym produktem na rynku. Mają one na celu polepszenie regeneracji kończyn konia, po długich treningach lub podczas pozabiegowej rekonwalescencji.

Kalosze – używane są do osłony koronki kopyta przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przeważnie są zrobione z gumy lub pianki neoprenowej.

Owijki – ich głównym zadaniem jest stabilizowanie ścięgien podczas treningu. Nie chronią one nóg wierzchowca przed skutkami urazów mechanicznych. Mogą jedynie ochronić przed małymi urazami. Wyróżnić tu można owijki wykonane z polaru, elastyczne, a także elastyczno-polarowe. Owijki polarowe stosowane są głównie w celach rozgrzewających. Owijki elastyczne powinny być bezwzględnie stosowane na podkłady, ponieważ mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki polarowo-elastyczne nadają się do zakładania podczas treningu bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze zrobione są zazwyczaj z neoprenu, tworzyw sztucznych bądź skóry. Najłatwiejsze w czyszczeniu są ochraniacze wykonane z tworzyw sztucznych, ale przy zastosowaniu się do wytycznych producenta pielęgnowanie pozostałych rodzajów nie powinno stwarzać poważniejszych problemów. Trwałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na zbliżonym poziomie, przy założeniu właściwej ich pielęgnacji.

Jeśli już wiemy jaki rodzaj ochraniaczy jest nam niezbędny powinniśmy zwrócić uwagę na parę detali. Po pierwsze sprawdźmy z czego zrobione są ochraniacze. Ochraniacze muszą być skonstruowane z solidnych tworzyw a ich budowa musi zapewniać wygodne użytkowanie. Zwróćmy uwagę na jakość przeszyć i miejsc łączenia, czy nie odstają jakiekolwiek ostre krawędzie, które mogłyby generować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo istotny jest także sposób ich zapinania. Najistotniejsze żeby był on solidny. Jego rodzaj powinien być dopasowany do rodzaju realizowanej aktywności fizycznej. Najlepsze są zapięcia na kołki oraz mocne rzepy. Zapobiegają one przypadkowemu spadnięciu ochraniacza z kończyny konia. Musimy również wziąć pod uwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty zazwyczaj wydajnie odprowadzają ciepło z wnętrza ochraniacza co jest bardzo ważne dla dobrego funkcjonowania aparatu ruchowego wierzchowca.

Pamiętajmy, że warto osłaniać kończyny swojego konia, nawet jeśli nie ma on uwarunkowań do ścigania się albo strychownia. Jeżeli wciąż będziecie mieli wątpliwości jakie ochraniacze są najbardziej odpowiednie dla waszego konia, powinniście poradzić się obsługi salonu jeździeckiego, która z pewnością zaproponuje produkty dopasowane konkretnie do tego co potrzebujecie.