Ćwiczenia – praca na lonży

Lonżowanie

Bardzo ważnym elementem szkolenia każdego wierzchowca jest lonżowanie. Jest ono często niedoceniane przez dużą liczbę jeźdźców. Stanowi jednak doskonałe dopełnienie treningu ujeżdżeniowego oraz pracy pod siodłem. Właściwie przeprowadzane lonżowanie wpływa także na polepszenie równowagi konia, jakości jego chodu, poprawia reagowanie na działanie pomocy jeździeckich, gdyż w czasie lonżowania wpływamy na naszego konia mową, ręką oraz batem, który zastępuje łydkę. Lonżowanie wierzchowców poprawia posłuszeństwo oraz wpływa pozytywnie na rozrost mięśni. Trzeba zaznaczyć, że lonżowanie na okręgu musi być realizowane w dwóch kierunkach, aby zapobiec nierównomiernemu rozwojowi mięśni. Pamiętajmy, że lonżowanie musi być przeprowadzane właściwie, gdyż nieprawidłowe lonżowanie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Więc jak odpowiednio lonżować swojego wierzchowca i co będzie nam do tego potrzebne?

Po pierwsze trzeba pilnować regularności treningów na lonży. Brak systematyczności nie pozwoli na osiągnięcie wszystkich korzyści pochodzących z lonżowania. Koń przystępując do ćwiczeń musi być odpowiednio rozgrzany, dlatego też lonżowanie rozpoczynamy od stępu.
Średnica koła, na którym realizowana jest praca na lonży nie powinno być mniejsza niż dwanaście metrów. Powierzchnia, po której chodzi koń powinna być wyłożona piaskiem. Może to być również piasek połączony z trocinami. Najważniejsze aby nie była za grząska ani zbyt twarda. Do lonżowania potrzebujemy:

Lonży – specjalnej taśmy o dł. ok. 7 – 8 metrów zakończonej karabińczykiem oraz pętlą bezpieczeństwa.
Pasa do lonżowania – pasa zapinanego w okolicach kłębu wierzchowca, służącego do lonżowania konia. Rozróżnia się dwa rodzaje pasów. Pasy do lonżowania bez siodła oraz z siodłem. Pas do lonżowania posiada metalowe oczka, do których możemy zaczepić wodze pomocnicze. Przy doborze pasa zwróćmy uwagę na ilość metalowych oczek oraz na rozmiar oraz kształt poduszek. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku siodła pas do lonżowania powinien być dobrze dobrany do unikalnej budowy wierzchowca, gdyż źle dostosowany może spowodować otarcia grzbietu. Pod pas do lonżowania nakładamy czaprak.
Bat – specjalny bat do lonżowania. Musi być wystarczająco długi oraz dobrze wyważony.
Kawecan – jest to rodzaj ogłowia bezwędzidłowego, używany zazwyczaj do lonżowania młodych koni. W przypadku wierzchowców starszych używa się zazwyczaj normalne ogłowie.

Dodatkowo warto zaopatrzyć naszego wierzchowca w ochraniacze, żeby ochronić go przed ewentualnymi urazami. Natomiast my powinniśmy koniecznie zakładać rękawice, które ochronią nasze ręce przed otarciami.