Często popełniane błędy w siodle

Odpowiednia pozycja w siodle

Pomimo dobrego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego często zdarza się, że praca z koniem nie odbywa się tak jak byśmy sobie tego mogli życzyć. Pomiędzy jeźdźcem a wierzchowcem nie ma porozumienia, a praca w siodle bywa praktycznie niemożliwa bo koń nie reaguje na nasze rozkazy i nie ma chęci uczyć się nowych rzeczy. Przeważnie przyczyn takiego zachowania szukamy po stronie nieodpowiedniego lub źle dobranego sprzętu do jazdy konnej a nawet przerzucamy winę na samego konia. Jak wiadomo przyczyn może być na prawdę sporo, ale w rzeczywistości większość problemów w czasie jazdy wynika z naszej winy. Z tego powodu analizę niepowodzeń musimy zacząć od naszego postępowania.

Przeważnie do powstawania błędów dochodzi w chwili kiedy posiadamy za dużą pewność siebie. Kiedy nabieramy doświadczenia w jeździectwie przestajemy często dostrzegać swoje błędy, ponieważ zatracamy czujność. Dochodzi nawet do sytuacji kiedy w ogóle nie bierzemy pod uwagę możliwości popełnienia przez nas błędów. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zdolny jeździec może robić błędy, najważniejsze aby wyłapywać te błędy i je jak najprędzej eliminować.

Istnieje również duża grupa jeżdżących o zbyt małej pewności siebie bądź zbyt niskich umiejętnościach, przez co nie mogą oni zapanować nad wierzchowcem. Stosowanie pomocy jeździeckich w ich przypadku nie daje upragnionego efektu, a wierzchowiec wyczuwając ich niepewność wykorzystuje to i buntuje się przeciw narzucaniu woli jeżdżącego.

Dość często powodem nieposłuszeństwa wierzchowca jest nasza niewłaściwa reakcja na niepowodzenia. Jeżeli nie udaje nam się osiągnąć zamierzonego celu ćwiczeń zaczynamy się denerwować. Zapominamy o tym, że praca z koniem wymaga od nas cierpliwości. Nasze emocje przekładamy na naszego konia, nadużywając bata oraz stosując bez umiaru pozostałe pomoce jeździeckie. Gubimy w ten sposób niezakłócony kontakt z naszym wierzchowcem a trening staje się zupełnie nieefektywny.

Następnym często występującym powodem nieposłuszeństwa konia jest brak rozumienia jego psychiki oraz natury. Nie zapominajmy, że nawet szeroka wiedza dotycząca jeździectwa nie przyda się na nic jeśli nie będziemy mogli rozumieć naszego konia. Dlatego też zawsze starajmy się go rozumieć, tym sposobem będzie nam prościej oddziaływać na jego właściwe zachowanie.

Nie zapominajmy, że jeździectwo to coś więcej niż szeroka wiedza i ciężki trening. Jest to obcowanie ze zwierzęciem posiadającym uczucia, swój charakter i sposób myślenia. Z tego powodu jeździectwo wymaga od nas zrozumienia, determinacji w osiąganiu założonego celu, a przede wszystkim nawiązania zrozumienia oraz współpracy z naszym partnerem.