Czym jest dresaż?

Ujeżdżenie

Ujeżdżanie nazywane dresażem jest olimpijską konkurencją jeździecką. Wspierana jest przez FEI czyli Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej uprawianie jest przeważnie wstępem do zapoczątkowania uprawiania innych dyscyplin jeździeckich. Zatem czego uczy nas ujeżdżanie i w czym przejawia się jego piękno?

Historia dresażu zaczyna się w czasach starożytnych, gdzie możemy znaleźć początkowe wiadomości o tej konkurencji. Jednak pierwszy oficjalny konkurs ujeżdżania został rozegrany w Bratysławie w 1873 roku. A pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 roku, a Światowe Mistrzostwa w 1966 r.

Ujeżdżanie rozgrywane jest na czworobocznej arenie o piaszczystym lub trawiastym podłożu. Przy konkursach o mniejszym poziomie trudności wymiary areny liczą 20 x 40 m natomiast w przypadku zawodów trudniejszych 20 x 60 metrów. Konkursy podzielone są na różne klasy. Najłatwiejszą z nich jest klasa L, następne klasy według rosnącego stopnia trudności to klasa P, N, C, CC, CS, a także najcięższe Grand Prix i Grand Prix Special. Dresaż koncentruje się na realizowaniu przez jeźdźca i jego konia odpowiednich figur ujeżdżeniowych, które scharakteryzowane są w określonych programach przypisanych do poszczególnych klas.

Głównym celem dresażu jest osiągnięcie harmonii przez jeźdźca i jego wierzchowca. Wyszkolony koń musi reagować bezproblemowo na wszystkie pomoce jeździeckie. Jeździec siedząc w siodle powinien mieć pełną kontrolę nad swoim koniem. Należy przy tym zaznaczyć, że żaden ruch wierzchowca w ujeżdżaniu nie jest wykonywany pod przymusem, a jest oparty na wzajemnej współpracy a także zaufaniu wierzchowca i jeźdźca. Można się spotkać z wieloma zdaniami, że konkurencja ta nie jest humanitarna jednakże w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko zależne jest od tego jak jeździec ustosunkowuje się do tej sprawy. Wprawny jeździec szanujący swojego wierzchowca nigdy nie zrobi mu krzywdy. Odpowiednio wyszkolony wierzchowiec realizuje polecenia jeźdźca z przyjemnością, a w ich ruchach widać spokój i harmonię. Dyscyplina ta często jest przyrównywana do tańca przez swój artystyczny wymiar. W ujeżdżaniu wymagane są nawet specjalne ubiory i sprzęt jeździecki. Wymogi co do nich określone są stosowanymi przepisami. Ubiór jeźdźca powinien składać się z czarnego fraka i jasnych spodni. A koń powinien posiadać założony biały czaprak pod siodłem. Wszystko to ma na celu podkreślenie elegancji tego sportu. Należy jednak zaznaczyć, iż z pozoru łatwe i robione lekko figury wymagają od pary jeździec oraz wierzchowiec najwyższego poziomu skupienia i profesjonalnego przygotowania.

Jak napisano we wstępie ujeżdżanie jest w wielu przypadkach podstawą do wielu pozostałych dyscyplin jeździeckich. Wyszkolenie naszego konia jest przydatne w skokach z przeszkodami, a niezbędne do startowania w WKKW, ponieważ dresaż jest jedną z dyscyplin składających się na ten konkurs. Bez względu na to jaką dyscyplinę chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy pozostać przy samym dresażu warto uprawiać tą konkurencję, gdyż daje to wiele radości oraz jak żadna inna umożliwia poznanie własnego konia.