Czym jest i jakie ma znaczenie saddle fitting?

Dobrze dopasowane siodło

Właściwe dopasowanie siodła ma istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowego zdrowia przez naszego konia. Mocno zniszczone, niedrogie, nieodpowiednio dopasowane, a nawet niedbale założone siodło potrafi naciskać albo obcierać grzbiet naszego wierzchowca co w dłuższym okresie czasu zazwyczaj doprowadza do wystąpienia groźnych powikłań. Siodło takie jest dość często, także nieodpowiednio wyważone co w zbyt dużym stopniu może obciążać jedną stronę konia. Nieodpowiednio rozłożony nacisk siodła na początku może przejawiać się brakiem posłuszeństwa, silnym przemęczeniem, przeciwstawianiem się oraz skrępowanym chodem. Jeżeli będziemy ignorować początkowe symptomy to w następnym etapie siodło takie prowadzić będzie do powstawania obtarć oraz odparzeń, przez które może powstać stan zapalny skóry. Niespostrzeżenie tych oznak i dalsze stosowanie nieodpowiednio dopasowanego siodła spowoduje wystąpienie przemian w strukturze mięśni, a nawet dojść może do zdeformowania szkieletu kostnego. Dlatego też nie zapominajmy o tym, aby przy zakupie siodła koniecznie zostało ono dostosowane do grzbietu naszego konia przez specjalistę. Na własną rękę nie będziemy w stanie zrobić tego prawidłowo. Dopasowanie siodła czyli tzw. saddle fitting wymaga dużej wiedzy, a także specjalistycznych narzędzi. Saddle fitter musi własnoręcznie dokonać wszystkich wymaganych pomiarów naszego wierzchowca, nigdy usługa ta nie jest realizowana na odległość. Kolejno na podstawie ściągniętych z wierzchowca miar saddle fitter przystępuje do regulacji naszego siodła. W czasie saddle fittingu brane są również pod uwagę wymiary i masa jeźdźca. Należy jednak nadmienić, że dostosowane siodło zazwyczaj wymaga z upływem czasu pewnych regulacji w związku z rozbudowującą się muskulaturą konia. Następną istotną sprawą jest właściwa pielęgnacja naszego siodła. Powinno być ono zawsze czyste i w pełni sprawne. Nigdy nie powinniśmy używać siodła uszkodzonego, ponieważ efekty jego zastosowania będą podobne do stosowania siodła dostosowanego. Jeżeli nasze siodło będzie w wyniku zaniedbania twarde to może to doprowadzić do powstania otarć i bruzd na subtelnej skórze konia. Pamiętajmy również o dokładnym założeniu siodła. Nigdy nie dociągajmy popręgu zbyt szybko, ponieważ może to wywołać wielki dyskomfort u naszego konia. Siodło podczas nakładania powinno wejść na swoje miejsce i nie obciążać zbytnio odcinka lędźwiowego. Zauważając pierwsze oznaki niewłaściwego dostosowania siodła istotna jest nasza natychmiastowa reakcja. Odwlekając to możemy zniechęcić wierzchowca na dłuższy czas do współpracy, jak również narazić go na poważne uszczerbki zdrowotne. Nie zapominajmy, że na siodle nigdy nie można oszczędzać.