Dobranie odpowiedniego kasku jeździeckiego

Kask Samshield

Jazda konna nie należy do najbezpieczniejszych postaci aktywności ruchowej. Dlatego też powinniśmy być do niej właściwie przygotowani. Ze względu na to, że w większości wypadków na uszkodzenia jest głównie narażona głowa jeźdźca musi być ona szczególnie chroniona. Pamiętajmy, że nie wolno nigdy siadać na wierzchowca bez założonego kasku. Kask ochroni głowę jeźdźca podczas potencjalnego upadku przyjmując energię uderzenia. Żeby pełnił on swoją rolę powinien być dopasowany oraz odpowiednio zapięty na naszej głowie. Więc jak dopasować odpowiednio kask do naszej głowy. Na początku powinniśmy zmierzyć obwód głowy, do tego celu możemy wykorzystać metr krawiecki bądź sznurek. Na podstawie zmierzonego obwodu głowy dopasowujemy wielkość kasku posługując się tabelami rozmiarowymi danej firmy. Aby zobaczyć czy dany kask jest dobrze dobrany, nakładamy go na głowę i patrzymy czy nie rusza się on na niej. Prawidłowo dobrany kask musi bez zapinania dobrze do niej przylegać. Kolejną kwestią jest właściwe zapięcie kasku. Zapinając paski należy zostawić ok. do 2 palców wolnej przestrzeni pod podbródkiem. Zapięcie powinno zapobiegać zsunięciu się kasku podczas uderzenia. Nie zapięty kask nie będzie chronił naszej głowy w chwili wypadku.

Decydując się na kask warto pamiętać o kilku kwestiach.

Zwróćmy uwagę na to czy posiada on odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Bezwzględnie musi on spełniać normy EN 1384.
Nie należy kupować taniego modelu, gdyż oszczędność na użytych tworzywach przekłada się na słabszą ochronę głowy.
Bardzo ważne jest także zapięcie kasku, powinno być ono przynajmniej trzypunktowe. Zapewnia ono pewne ułożenie kasku na głowie podczas uderzenia.
Powinniśmy nabyć kask mający wydajny system wentylacji. Powinien on być na tyle wydajny, aby właściwie odprowadzać nadmiar ciepła z wnętrza kasku oraz zminimalizować pocenie się głowy jeźdźca.
W czasie jazdy nasza głowa będzie się pocić, wymienne wkłady kasku będą pomocne w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Dlatego też kupując kask warto zakupić zapasowe wkłady, które będziemy mogli prać.
Nie powinniśmy nabywać kasków z drugiej ręki, gdyż mogą one mieć niezauważalne uszkodzenia, które osłabią jego trwałość. Kask taki nie ochroni odpowiednio głowy jeźdźca. Kask, w którym mieliśmy wypadek, bądź który upadł nam na ziemię nie nadaje się do dalszego używania. Musi on zostać wymieniony na nowy.

Kupując kask jeździecki nie zapominajmy, że jest to główny element ubioru ochraniający nasze życie i zdrowie. Takie podejście oraz przestrzeganie wymienionych zasad pozwoli nam na podjęcie właściwego wyboru.