Dynamika rozwoju jeździectwa w Polsce

Koń w galopie

Jeździectwo w Polsce ma bardzo bogatą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uznawani za najlepszych w Europie. Na początku XX W jeździectwo polskie miało swój rozkwit. W tym okresie powstało na obszarze Polski wiele szkół dla jeźdźców a polscy jeźdźcy uzyskali wiele zdobyczy sportowych na różnego rodzaju zawodach, a także na olimpiadach. W roku 1928 powołany do życia został Polski Związek Jeździecki. PZJ jest organizacją w szeregach, której znajdują się zawodnicy, sędziowie, osoby szkolące, a także inni działacze jeździectwa polskiego. wraz z wybuchem II Wojny Światowej rozwój sportów jeździeckich w naszym kraju oraz w Europie spowolnił. Rozwiązano Polski Związek Jeździecki, w którego miejsce po wojnie powołano Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. po II WŚ było niezmiernie ciężko odbudować starą świetność jeździectwa polskiego. Polski Związek Jeździecki reaktywowano dopiero w 1957 roku. Ciągle od tego momentu jeździectwo w naszym kraju stawało się co raz mocniej popularne i powracało do starej kondycji.
Teraz jeździectwo staje się co raz bardziej popularną dziedziną sportową, rehabilitacyjną oraz rekreacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. Polski Związek Jeździecki posiada około 30 000 osób powiązanych w czynny sposób z jeździectwem. Szacunkowo mamy ok. 300 000 tysięcy osób jeżdżących na koniu. Przeprowadzana jest co raz większa ilość różnego rodzaju zawodów jeździeckich, które cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Nasi jeźdźcy zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej. W Polsce jest około 3,7 tys. ludzi czynnie uczestniczących w konkursach i ilość ta stale wzrasta.
Oprócz rozwoju jeździectwa pojętego jako sport co raz popularniejszą metodą spędzania aktywnie czasu jest jazda turystyczna oraz rekreacyjna przy której tzw. próg wejściowy jest o wiele mniejszy niż przy jeździectwie sportowym. Dzięki temu co raz większa liczba młodych ludzi a nawet dzieci dosiada wierzchowców i zaczyna w ten sposób swoją przygodę z jeździectwem. Aby rozpocząć poznawanie jeździectwa rekreacyjnego nie trzeba posiadać tak dużych nakładów pieniężnych jak przy jeździe sportowej. Z tego powodu dużo jeźdźców zaczynało zabawę z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również dobry sposób na zapoznanie się z podstawami jeździectwa i przez to określenie dalszej ścieżki swojego rozwoju.
W miarę rosnącego zainteresowania jeździectwem rozbudowuje się także cały przemysł związany z tą dziedziną sportową. Tworzone są szkoły jeździeckie i stowarzyszenia. Powstaje wiele sklepów jeździeckich posiadających w bogaty asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Wymyślane są coraz to nowocześniejsze i doskonalsze modele siodeł i innego typu osprzęt dla jeźdźców. Rozwijają się także nowe usługi tj. saddle fitting. Wzrastająca konkurencja na rynku przedmiotów jeździeckich skutkuje stałym rozszerzaniem zaopatrzenia sklepów i hurtowni jeździeckich oraz w następstwie powiększeniem rozpiętości cen produktów. Popularyzacja tej dziedziny wpłynęła także korzystnie na poziom opłat związanych z członkostwem w kursach i klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo staje się co raz bardziej dostępne dla większej ilości ludzi.