Jeździectwo konne ciągle zyskuje na popularności,ale mało z rozpoczynających osób wie, że jeździectwo nie sprowadza się tylko do głównie spotykanej dyscypliny skoków z przeszkodami lecz pod tym zagadnieniem mieści się dużo innych dyscyplin. W artykule postaram się przedstawić bliżej każdą z dyscyplin kwalifikowanych do szeroko rozumianego jeździectwa.
Między Narodowa Federacja Jeździecka zalicza do sportów jeździeckich kolejne konkurencje:
Ujeżdżanie – jest to olimpijska dyscyplina jeździecka polegającą na wykonywaniu przez konia i jeźdźca przewidzianych wcześniej figur. Konkurencja ta rozgrywana jest na czworokątnej arenie tzw. Czworokącie. Bardzo ważnym elementem jest właściwe szkolenie konia. Jest to bardzo artystyczna konkurencja, którą to można przyrównać do jazdy figurowej.
Skoki przez przeszkody – włączane są również do dyscyplin olimpijskich. Konkurencja ta rozgrywana jest na tzw. Parkourze czyli przestrzeni z położonymi na niej szykanami gdzie jeździec i koń pokonują je z jak największą dokładnością a na podstawie tego naliczane są im punkty .
Powożenie – dyscyplina polegająca na kierowaniu konnym zaprzęgiem, w którym ciągnie 1, 2 lub 3 konie. Powożenie składa się z trzech składowych konkursów: (ujeżdżania, maratonu oraz zręczności powożenia). Powożenie jest jedną z najstarszych dyscyplin jeździeckich, ponieważ jej początki uznawane są na XI w. p.n.e.
Woltyżerka – konkurencja mająca na celu wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych oraz akrobatycznych przez jeźdźca bądź grupę zawodników na koniu. Woltyżerka jest stosowana za zwyczaj jako składnik treningowy, który stwarza możliwość głównie wyćwiczyć równowagę.
Rajdy długo dystansowe – odbywają się zazwyczaj na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. Odległość ta jest podzielona na odcinki, na końcach których konie podlegają szczegółowej kontroli weterynaryjnej. Koń ma możliwość po skończeniu dystansu odpocząć najdłużej przez 30 minut przed przystąpieniem do badania, jednakże obniża to jego prędkość średnią. Wygrywa para, która pokona cały etap w jak najkrótszym okresie czasu, a koń do finiszu rajdu zachowa dobrą kondycję.
Reining – dyscyplina jeździecka polegająca na wykonywaniu kombinacji w stylu western. Na podstawie szczegółowości wykonania zadanych schematów tzw. Patternów wyliczana jest ocena końcowa. Schematy składają się z części takich jak: koła, cofanie,roll back, spin, lotna zmiana nogi oraz sliding stop (zatrzymanie konia z galopu).
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW) – jest olimpijską dyscypliną jeździecką. Należy ona do jednych z najpiękniejszych konkurencji jeździeckich. Głównie są to zawody trwające trzy dni polegające na przetestowaniu sprawności konia i jeźdźca.Konkurs składa się z 3 prób: Próby ujeżdżania,Próby terenowej a także ze skoków przez przeszkody. Głównym elementem dla sukcesu w rywalizacji jest nienaganna komunikacja pomiędzy jeźdźcem a koniem oraz prawidłowo dobrane akcesoria jeździeckie, które mają wpływ na komfort jeźdźca oraz konia pozwalając mu posiadać przez jak najdłuższy okres czasu dobrą kondycję.
Istotnym składnikiem przy większości konkurencji jeździeckich jest prawidłowo przeprowadzone szkolenie zwierzęcia i prawidłowo dobrane siodło oraz inne elementy wyposażenia, ponieważ to od nich uwarunkowany jest właściwy przepływ informacji między jeźdźcem i zwierzęciem a co w efekcie wpływa na poprawność wykonywanych przez nich manewrów.