Jak bezpiecznie jeździć na koniu?

Osiodłany koń

Jazda konna jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z wierzchowcem sprawia nam dużo przyjemności, a także jest świetną formą aktywności ruchowej. Mimo swych plusów jest to zajęcie dość kontuzyjne. Z tego powodu tak istotna jest tu sprawa naszego bezpieczeństwa. Żebyśmy mieli możliwość w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do poniższych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jazdą konną rozpoczyna się w ośrodku jeździeckim gdzie doskonalimy własne umiejętności. W pierwszej kolejności musimy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo troszczy się dana szkółka jeździecka. Decydującą kwestię ma tu odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Bezwzględnie osoba, która będzie nas szkoliła musi mieć stosowane certyfikaty. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego jak zostaniemy przeszkoleni zależne będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod nadzorem dobrego instruktora będziemy popełniali mniej błędów. Następnym istotnym elementem jest stan oraz organizacja ujeżdżalni. Trzeba zwrócić sporą uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, wysprzątana oraz czy nie posiada żadnych przeszkód w postaci słupów, wyboistej nawierzchni itp. Pamiętajmy, że niekiedy z pozoru niewiele istotna przeszkoda może okazać się bardzo groźna dla jeźdźca pędzącego na koniu. Należy również zainteresować się czy dana szkółka jeździecka ma wykupione ubezpieczenie dla swoich klientów.

Nasze bezpieczeństwo, na koniu zależy głównie od naszych zdolności oraz od tego jaki sprzęt do jazdy konnej mamy. Na konia koniecznie powinniśmy być odpowiednio ubrani. Kompletny ubiór jeźdźca składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego rolą jest chronienie naszej głowy. Pamiętajmy, że nie wolno nam usiąść na konia bez poprawnie dopasowanego i zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalnych spodni, które ułatwiają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Zazwyczaj posiadają, także różnego rodzaju wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej.
Sztybletów lub oficerek – obuwia przeznaczonego do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę umożliwiają prawidłowe ułożenie stopy w strzemieniu oraz chronią kostki jeźdźca przed otarciami.

Bardzo ważną czynnością przed każdą przejażdżką jest dokładne sprawdzenie w jakim stanie są nasze akcesoria jeździeckie i czy są one właściwie zamocowane. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek poważniejsze uszkodzenia sprzętu nie powinniśmy go użytkować. Przy zakupie wszelkich akcesoriów zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, gdyż od niej zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo w siodle.