Zadbaj o wyposażenie swojej stajni

Koń w stajni

Bycie właścicielem konia to wielki obowiązek i nie mniejsze wydatki. Gdy już zostaniemy dumnymi posiadaczami swojego wierzchowca to zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy nad wyborem właściwego czapraka, derki oraz podstawowego wyposażenia dla naszego konia. Nierzadko zdarza się, że nie przywiązujemy należycie sporej uwagi odnośnie miejsca pobytu naszego konia. Duża liczna z nas zdecyduje się na skorzystanie z usług stajni lub specjalnych hoteli dla koni. W takim przypadku nasze działania ograniczają się do wybrania najlepszej oferty. Pamiętajmy jednak, aby dobrze sprawdzić takie miejsce przed zawarciem umowy oraz upewnić się czy nasz koń będzie miał zagwarantowane właściwe warunki. Co w przypadku jeżeli chcemy samemu zbudować oraz wyposażyć stajnię? Nic nie stoi nam na przeszkodzie, ale powinniśmy się dobrze przygotować.

Zacznijmy od zaprezentowania boksu. Przede wszystkim boks powinien mieć odpowiednie wymiary dostosowane do gabarytów naszego konia. Zbyt mały może źle wpływać na komfort jego używania więc nasz pupil nie będzie czuł w nim się szczęśliwy. Bardzo istotną kwestią jest, także właściwe utrzymanie higieny, które zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej ściółki oraz częstości jej wymieniania. Zdecydować się możemy na ściółkę słomianą, wióry a także torf. Ściółka słomiana jest jedną z najbardziej rekomendowanych ściółek ze względu na wysoką chłonność, niewielkie pylenie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy z wymienionych rodzajów ściółek wypełni doskonale swą funkcję o ile będzie ona często zmieniana. Poleca się każdodniową kontrolę czystości ściółki w boksie. Co tydzień cała ściółka musi być wymieniona a sam boks zdezynfekowany. Następną ważną kwestią jest zapewnienie ciągłego dostępu do czystej wody. Powinno się w tym celu użyć poidła automatycznego, dzięki temu woda będzie zawsze świeża. Warto również pomyśleć o właściwym worku na siano i żłobie, co ułatwi nam utrzymanie odpowiedniego porządku w boksie a koń będzie miał prostszy dostęp do pokarmu.

Poza wyposażeniem samego boksu warto pomyśleć o różnego rodzaju elementach wyposażenia przeznaczonych do przechowywania akcesoriów jeździeckich. Siodła powinno być trzymane na specjalnym haku a derki, ogłowia i czapraki należy przechowywać na wieszakach. Nie można również zapominać o różnego rodzaju środkach czystości, szczotkach oraz wiadrach, które posłużą nam do sprzątania stajni oraz do pielęgnacji naszego konia. Lista produktów może zdawać się niezmiernie długa oraz kosztowna, jednakże wiele firm sprzedaje kompletne wyposażenie do stajni w przystępnych cenach. Jedną z takich firm jest Busse, dzięki której za niewygórowane pieniądze zaopatrzymy naszą stajnię we wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Warto przed przystąpieniem do urządzania stajni zrobić odpowiednie rozeznanie na rynku gdyż wyposażenie do stajni nie jest aktualnie towarem ciężkim do zdobycia.

Stworzenie stajni, jak i jej utrzymanie nie należy do najtańszych przedsięwzięć, ale sam fakt jej posiadania daje nam bardzo dużo zadowolenia i umożliwia na zapewnienie jeszcze lepszej opieki naszemu wierzchowcowi. Szczerze można zaproponować to wszystkim osobom, które mają odpowiednie możliwości finansowe oraz przestrzenne na swojej posesji.

Szukasz produktów Busse? Polecamy najszybciej realizujący zamówienia na Busse sklep jeździecki w Polsce – Equishop.