Jak powinniśmy dbać o naszego konia?

Czystość naszego wierzchowca, a także jego akcesoriów jeździeckich ma istotny wpływ na stan jego zdrowia oraz samopoczucia. Przez to nie wolno nam bagatelizować tej kwestii. Posiadając własnego wierzchowca powinniśmy doskonale opanować wszystkie czynności pielęgnacyjne tak, aby stało się to naszym codziennym nawykiem. Na wstępie należy nadmienić, że pielęgnacja wierzchowca nie polega na jego częstych kąpielach, które de facto nie są, aż tak istotnie do prawidłowego funkcjonowania. Konia więc nie powinniśmy myć za często. Zabieg ten musi być realizowany jedynie wtedy kiedy wystąpi taka konieczność. Kąpiele powinny być przeprowadzane w okresie wiosenno-letnim, ponieważ istnieje wtedy mniejsze ryzyko zaziębienia naszego konia. Do jego mycia należy używać tylko przeznaczonych do tego środków myjących, które nie powodują u niego podrażnień. Pilnujmy, by nie nalać wody do uszu, oczu i chrap wierzchowca. Po skończonej kąpieli bardzo istotnym elementem jest jego staranne wysuszenie, jak również nasmarowanie kopyt specjalnym smarem, który zniweluje szkodliwe działanie chloru. Najlepiej ściągnąć pierw wodę specjalną ściągaczką. Wstępnie wysuszonego wierzchowca trzeba zaprowadzić w nasłonecznione miejsce. Jednakże w większości przypadków czyszczenie wierzchowca sprowadza się do jego dokładnego wyszczotkowania z drobinek błota oraz wypadającej sierści. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ pozostałości błota lub słomy, które znajdą się pod przylegającymi do ciała konia akcesoriami jeździeckimi mogą w czasie jazdy powodować podrażnienia oraz obtarcia jego delikatnej skóry. Koń powinien być bezwzględnie szczotkowany przed założeniem siodła i każdorazowo po jeździe. Bardzo ważną kwestią jest trzymanie w czystości oraz odpowiednim stanie technicznym sprzętu do jazdy konnej. Wszystkie elementy skórzane takie jak ogłowie lub siodło powinny być czyszczone specjalnymi środkami do pielęgnacji skóry. Oprócz czyszczenia co pewien czas musimy poddać je konserwacji, a także nabłyszczeniu. Do konserwacji i impregnacji skóry najlepiej użyć specjalistycznego olejku np. takiego jak Curium Oil firmy Veredus. Pamiętajmy, by każdorazowo po myciu skórzany sprzęt odstał przed kolejnym użyciem ok. 24 godzin. w suchym miejscu. Pozwoli to na jego lepsze wyschnięcie oraz wchłonięcie zastosowanych preparatów. W czasie wysiłku nasz koń potrafi dość mocno się spocić, dlatego też po zakończonej jeździe możemy wyprać czaprak o ile jest to możliwe. Jeżeli nie mamy takiej sposobności to przynajmniej powinniśmy go dokładnie wysuszyć. Unikniemy w ten sposób wystąpienia odparzeń na skórze pod siodłem. Pamiętajmy o oczyszczeniu pozostałych części sprzętu jeździeckiego takich jak ochraniacze. Ich sposób mycia zależy od materiału, z jakiego zostały zrobione. Mycie wierzchowca oraz osprzętu jeździeckiego musi wejść nam w nawyk. Nie powinniśmy zaniedbywać sprawy higieny, ponieważ ma to ogromny wpływ na stan zdrowia i psychiki naszego zwierzęcia. Nie zapominajmy, iż zadbany i czysty wierzchowiec jest radosny, zdrowy oraz skory do jazdy.