Jak w odpowiedni sposób zadbać o naszego konia?

Gdy chcemy, by nasz wierzchowiec był zadowolony i utrzymywał doskonały stan zdrowia przez długi czas powinniśmy się o niego odpowiednio zadbać na wielu płaszczyznach. Podstawową kwestią właściwego rozwoju i utrzymania odpowiedniej kondycji organizmu naszego zwierzęcia jest dbanie o parę czynników. Najważniejszymi z nich są: zdrowe żywienie, zagwarantowanie odpowiedniej ilości ruchu, właściwa pielęgnacja oraz używanie akcesoriów jeździeckich odpowiedniej jakości. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o prawidłowe odżywienie naszego wierzchowca poprzez podanie do jego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych. Poza podawaniem paszy podstawowej należy wzbogacać jego dietę o różne dodatki paszowe posiadające witaminy i mikroelementy. Godnymi polecenia są dodatki do paszy firmy Boehringer Ingelheim, które zrobione są z wysokiej jakości składników. Karmienie powinno odbywać się często lecz w niewielkich porcjach tak, aby w jak najdokładniejszym stopniu odwzorować naturalne warunki żywienia wierzchowców. Pamiętajmy również aby nie karmić naszego konia bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu wyeliminujemy wiele schorzeń układu pokarmowego. Prawidłowe żywienie pozwala na prawidłowy rozwój naszego zwierzęcia. Bardzo ważną sprawą dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia wierzchowca jest również ruch. Koń każdego dnia musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Wysiłek fizyczny musi być kształtowany pod kątem rozbudowy muskulatury. Rodzaje uprawianej przez konia aktywności ruchowej powinny być dywersyfikowane w celu równomiernego rozrostu mięśni. Bezwzględnie trzeba unikać zbyt mocnego obciążania naszego konia. Wierzchowiec, który będzie za bardzo obciążany wysiłkiem fizycznym może ulegać częściej kontuzjom i nie będzie rozwijał się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Trzeba rygorystycznie pilnować poprawnej higieny naszego konia. Przed jazdą trzeba dokładnie wyczyścić jego sierść, aby uchronić go przed doznaniem odparzeń i obtarć spowodowanych przylegającymi do skóry akcesoriami jeździeckimi. Po każdej skończonej jeździe nasz koń musi ochłonąć, a cały przepocony sprzęt jeździecki musi zostać jak najszybciej zdjęty i wysuszony. Następną ważną kwestią przy zachowaniu właściwego stanu zdrowia konia jest jakość oraz właściwe dopasowanie używanych akcesoriów jeździeckich. Podstawowym elementem wyposażenia wpływającym na dobre samopoczucie konia w czasie jazdy w raz jeźdźcem na grzbiecie jest siodło. Siodło powinno być wykonane z jak najlepszych jakościowo materiałów. Poza tym bez względu na jakość zastosowanych materiałów, siodło musi być dostosowane do anatomicznej budowy grzbietu konia przez saddle fittera, czyli specjalistę zajmującym się dostosowywaniem siodeł do konkretnego osobnika. Istotność saddle fittingu jest spowodowana faktem, że budowa grzbietu konia pomiędzy poszczególnymi wierzchowcami znacznie różni się od siebie. Nie jest więc możliwe stworzenie uniwersalnego siodła, które dostosowane było by do każdego konia. Każde nowo zakupione siodło wymaga odpowiedniego dostosowania. Źle dopasowane siodło może w bardzo negatywny sposób oddziaływać na stan zdrowia naszego konia. Przede wszystkim może dojść do znacznego obciążania kręgosłupa, obcierania subtelnej skóry konia, a nawet może to doprowadzić do zaniku muskulatury. Koń pracujący pod źle dopasowanym siodłem jest również mniej posłuszny i gorzej się uczy. Kwestia jakości i dopasowania akcesoriów jeździeckich dotyczy również innych części osprzętu jeździeckiego. Miejmy na uwadze, aby kupowany sprzęt jeździecki nie pochodził z niepewnego źródła. Kupując jakichkolwiek akcesoria jeździeckie pamiętajmy, aby szukać ich tylko w znanym i renomowanym sklepie jeździeckim. Gdy będziemy właściwie dbali o naszego wierzchowca, realizując powyższe zasady będzie on żył w dobrym zdrowiu i kondycji przez długi czas. Zastosowanie się do powyższych zasad z pewnością uchroni nas przed niepotrzebnym stresem związanym z potencjalnymi schorzeniami oraz urazami powstałymi u naszego konia.