Jak właściwie troszczyć się o naszego konia?

Jak troszczyć się o konia?

Konie wbrew obiegowej opinii są zwierzętami bardzo delikatnymi. Trzeba wiec zwracać szczególnie uwagę do ich pielęgnacji. Najistotniejszą sprawą jest profilaktyka zdrowotna. Trzeba zmierzać do umocnienia systemu immunologicznego konia. Realizowane jest to poprzez regularne odrobaczanie, szczepienia, podawanie witamin, używanie różnych akcesoriów pielęgnacyjnych oraz stałe przeglądy weterynaryjne, które umożliwią szybkie wyłapanie pojawiających się problemów ze zdrowiem. Zaleca się często kontrolować stan uzębienia wierzchowca gdyż od jego właściwej kondycji zależy prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Niestety dużo koni jest karmionych nieprawidłową paszą, która może doprowadzać do ubytków szkliwa i nierównomiernego ścierania zębów. Dlatego też kupując karmę warto poszukiwać jej jedynie w renomowanych i większych sklepach jeździeckich , w których uzyskamy darmową pomoc odnośnie odpowiedniego wyboru. Będziemy wtedy pewni, że karma ta złożona jest jedynie ze zdrowych i bezpiecznych produktów. Nie można przeciążać zbyt konia a wysiłek, którym będzie poddawany musi być dostosowany do jego wieku oraz uwarunkowań fizycznych. Koń nie może być poddawany długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu, ponieważ bardzo negatywnie oddziałuje to na jego kondycję. Doprowadza się do mikrouszkodzeń mięśni a w efekcie nieproporcjonalnego przerostu muskulatury, a także osłabia się mięsień sercowy. Również wielki wpływ na stan zdrowia zwierzęcia ma dobór odpowiednich akcesoriów jeździeckich. Te nieprawidłowo dobrane mogą spowodować szkody zwierzęciu np. źle dobrane siodło może ocierać i uwierać wrażliwą skórę konia, dopuszczać do zaniku mięśni poprzez zmniejszenie ruchomości stawów i sprawiać mu ból. Jeśli chodzi o dobór siodła to w celu zapobiegania takim przypadkom powinno się skorzystać z tzw. usługi saddle fittingu w momencie jego kupna. Bezwzględnie trzeba przestrzegać terminu szczepień. Do najważniejszych szczepień włącza się szczepienie na tężec, grypę, oraz wściekliznę. Koń powinien być stale odrobaczany, gdyż często występują zakażenia układu pokarmowego. Żołądek jest u konia jednym z najczulszych jego organów, nieprawidłowe funkcjonowanie wpływa na ogólną kondycję wierzchowca. Poza wymienionymi kwestiami odrębnej pielęgnacji wymaga końska sierść i jego skóra. Trzeba je szczotkować i właściwie czyścić. Konia należy myć jedynie w ciepłe dni aby zminimalizować ryzyko przeziębienia. Nigdy nie można myć konia bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Musi on mieć czas aby się uspokoić. Po wyschnięciu konia trzeba wyszczotkować i zadbać o jego kopyta poprzez ich prawidłowe doczyszczenie i nawilżenie.
Pod warunkiem będziemy dobrze troszczyli się o naszego wierzchowca i stosowali się do powyższych wskazówek pozwoli nam to na pozbycie się wielu przykrości i kosztów związanych z leczeniem naszego konia. Pamiętajmy, że niewłaściwie pielęgnowane zwierzę może zapaść na nieuleczalne choroby.