Jak wybrać odpowiednie puśliska do jady konnej?

Puśliska spełniają bardzo ważną rolę w siodle, ponieważ to właśnie na nich wiszą strzemiona, na których opieramy swoje stopy podczas jazdy konnej. Jak się okazuje, to dobranie odpowiednich puślisk nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać, dlatego podpowiadamy jak wybrać odpowiednie puśliska do jazdy konnej.

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są puśliska. Najlepszym materiałem będzie skóra naturalna, ponieważ to ona najdłużej zachowuje swoje właściwości, jest miękka i wytrzymała. Możesz wybrać również modele wykonane z taśmy lub skóry syntetycznej, jednak te o wiele szybciej się naciągają i tracą swoje właściwości.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, to pamiętaj, by co jakiś czas zamienić puśliska miejscami, ponieważ te znajdujące się z lewej strony jest często mocniej naciągnięte od prawego. Wszystko przez to, że na konia najczęściej wsiadamy z jego lewej strony.

Na rynku dostępne są puśliska standardowe (skokowe/wszechstronne) oraz puśliska ujeżdżeniowe – różni je konstrukcja i długość. Standardowe puślisko ma długość od 100-160 cm i gdy jest zapięte, jest ono złożone w pół, dlatego też pod nogą jeźdźca znajduje się podwójna skóra. Dla większości osób jazda w nich jest dość wygodna, jednak osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać dyskomfort podczas jazdy. Podwójna skóra może przyszczypać czy obetrzeć wewnętrzne części ud, dlatego też spore grono osób wybiera puśliska ujeżdżeniowe, które cechuje konstrukcja z pojedynczego płata skóry, który nie uwiera nogi i może być wręcz niewyczuwalny podczas jazdy. Konstrukcja puśliska ujeżdżeniowego pozwala na wygodne regulowanie długości w okolicy strzemienia, podczas gdy standardowe puślisko reguluje się w okolicy zamka.

1. Puśliska standardowe 2. Puśliska ujeżdżeniowe

Poza wyborem typu i materiału puślisk, warto jest zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak zapięcia i okucia ze stali nierdzewnej, które pozwolą na dłuższe użytkowanie strzemion oraz numerowane dziurki, które ułatwią i przyspieszą regulację.