Jeździecki niezbędnik

Jazda konno stanowi świetny sposób na rekreację. Musi to przyznać każdy, kto chociaż raz miał możliwość jeździć konno. Nie musimy nawet jeździć galopem czy przeskakiwać przeszkody. Nieśpieszna wycieczka po zielonym terenie może być sposobem na aktywność lub po prostu sprawiającym przyjemność przeżyciem. Oprócz tego na koniu może jeździć praktycznie każdy. Jeżeli jesteśmy przeciętnie zdrowi ani wiek, ani płeć nie stanowią przeszkód, aby praktykować jazdę konno. Jeździć można w każdą porę roku – lecz najlepszą porą na rozpoczęcie przygody na to by rozpocząć przygodę z końmi jest lato i wczesna jesień. Ciepło i dłuższe dni sprzyjają prawie każdej rekreacji na świeżym powietrzu – oczywiście poza sportami zimowymi.
Kolonie dla dzieci z nauką jeżdżenia na koniach, wakacje w siodle, pokazy hippiczne, wyścigi zawody ujeżdżania koni, skoki czy też na przykład zajęcia hipoterapii – to coraz bardziej znane aktywności połączone z końmi. Nie można zakwestionować, że konie są atrakcyjne, jeśli chodzi zarówno o turystykę czy rekreację, jak też o wybór hobby, które może przerodzić się w jazdę zawodową.
Jak w takim razie zacząć? Czy trzeba na początku odwiedzić sklep jeździecki? Czy muszę wiedzieć z czego składają się siodła do jazdy konnej? W co się ubrać na jazdę konno? Ważną na początku kwestią jest wybranie szkółki jeździeckiej.
Wybór stadniny
Gdy postanowimy już zacząć naukę jazdy na koniu, musimy znaleźć szkółkę jeździecką. Będziemy w niej spędzać dużo czasu, dlatego warto dokładnie się rozejrzeć, zanim dokonamy wybory. Jeżeli znaleźliśmy konkretny adres szkółki blisko nas, koniecznie zaplanujmy wolną chwilę, żeby wybrać się do swojej przyszłej szkółki jeździeckiej. Przyglądajmy się zwłaszcza szczegółom: Czy wszystkie konie mają duże i doświetlone boksy? Czy w stajni panuje schludnie i czysto? Czy zwierzęta są spokojne i zadbane? Gdy widzimy, że konie są zdrowe, a stadnina czysta – to oznaki, świadczące o tym, że znalazłeś się we właściwym miejscu.
Standardowo siodła do jazdy konnej, kaski, ochraniacze i pozostałe akcesoria pożyczysz przed zajęciami – lecz warto się upewnić, czy na pewno jest to możliwe.
Przygotowanie do pierwszej lekcji jazdy konno
W czasie gdy umawiamy się na pierwszą lekcję jazdy konno we wcześniej wybranej stadninie, towarzyszą temu zwykle radość i podekscytowanie. Ale gdy wrócimy do naszego domu mogą się pojawić pytania: Czy konieczne jest mieć wiedzę w kwestii koni i ich zwyczajów? Czy muszę odszukać jakiś sklep jeździecki i wybrać się, by kupić sprzęty dla jeźdźca? Co założyć do jazdy konno?
Oczywiście warto posiadać pewną miarę informacji na temat zwierząt i ich upodobań. Także w zakresie jeździectwa, budowy siodła do jazdy konnej, pielęgnacji koni etc. Nie jest to jednak sprawa konieczna. Na miejscu dowiesz się szczeczegółów od wykwalifikowanego instruktora. Na początku nie musisz mieć też prywatnego osprzętu. Jak nadmieniliśmy kaski na głowę, specjalne ochraniacze, siodła wraz z osprzętem są zazwyczaj na wyposażeniu każdego ośrodka.
W co się ubrać na konia?
Sprawa ta już na starcie niebywale przykuwa uwagę niedoświadczonych uczniów jazdy konnej. Warto jednak przyznać, że na pierwszych zajęciach ubranie nie jest najważniejsze. Dobrze naturalnie przygotować sobie ubrania, w których podczas lekcji będziemy czuć się wygodnie. Co więc założyć? Ubranie, które nie krępuje ruchów. A jeśli mielibyśmy polecić jakieś spodnie, to najwygodniejsze będą takie, które przylegają do ciała, zwłaszcza przy nogawkach – legginsy albo wąskie dresy. W kwestii butów na konia proponujemy wybrać trampki albo adidasy i to nie te najlepsze, bo na pewno szybko będą brudne. Jest oczywiste, że pozostałą odzież dobieramy do temperatury i warunków na zewnątrz. Inne rzeczy jeździeckie niezbędne do wygodnej i bezpiecznej nauki jazdy pożyczymy w stadninie.
Specjalne artykuły na konia są naturalnie wskazane. Sklep jeździecki lepiej odszukać, kiedy już nabierzemy doświadczenia i rozeznanie, jakie sprzęty najlepiej wybrać.