Jeździeckie “must have”

Jeżeli jesteś osobą, która nie jeździła konno, wiele kwestii jest dla ciebie całkowitą nowością. Jak się ubierają się jeźdźcy? Jak nazywają się części wyposażenia konia? Jak zadbać o konie, o wygląd konia, jego zdrowie, jego kondycję? Jak przygotować siebie i zwierzę do jazdy? To jedynie wybrane zagadnienia, które budzą zainteresowanie wśród młodych adeptów jeździectwa, nie wspominając o wszystkich szczegółach dotyczących samej jazdy konnej.
Jeśli chodzi o sprzęty do jazdy konno,dzielimy je ogólnie na artykuły przeznaczone dla jeźdźca i elementy przeznaczone dla konia.
Dla jeźdźca
Jeździec powinien się wyposażyć w dobry ubiór, choć dla początkującego ucznia inwestycja w specjalną odzież zwykle nie jest konieczne. Jednak z czasem warto zatroszczyć się o komfortowe ubranie i obuwie.
Bardzo ważnym fragmentem ubioru jeźdźca jest z pewnością jeździecki kask – ma on za zadanie chronić głowę przed urazami podczas gdy spadniemy z konia. Ważne jest też obuwie. Buty dla jeźdźca można mieć krótkie lub długie. Obuwie wysokie, czyli po prostu oficerki są uszyte ze skóry naturalnej, skóry ekologicznej lub też z gumy. Bardzo podobnie ma się rzecz niskimi –również one zrobione mogą być z różnych tworzyw i rodzajów skóry. Niskie buty uzupełnia się ochraniaczami. Nazywamy je sztylpami albo czapsami, chronią one łydkę przed bolesnymi otarciami a także są pomocne w stabilzowaniu jej. Jeśli wiemy, że będziemy regularnie jeździć na koniach, warto kupić w bryczesy. Są to specjalne spodnie dla jeźdźca, przylegające do ciała, wykonane z rozciągającego się tworzywa a fragmentami ze skóry naturalnej. Te komfortowe spodnie nie krępują ruchów, nie mają też szwów wewnętrznych tam, gdzie mogłyby powodować otarcia, z tego powodu jazda na koniu w bryczesach jest komfortowa. O czym jeszcze możemy wspomnieć? Do akcesoriów dla jeźdźca trzeba zaliczyć rękawiczki i baty kurtki, kamizelki, koszulki. Wśród ubrań możemy też dokonać podziału na odzież ochronną i konkursową.
Siodło skokowe, siodło ujeżdżeniowe czy siodło wszechstronne?
Także wśród artykułów dla koni możnaby wymieniać sporo składników, które zapewniają wygodną i bezpieczną jazdę zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Chyba najbardziej oczywistym elementem wyposażenia dla koni są siodła. To niezwykle ważna sprawa by było ono indywidualnie dopasowane do do końskiego grzbietu oraz do rodzaju aktywności. Siodło skokowe i siodło ujeżdżeniowe jest zrobione inaczej niż np. siodło do jazdy rekreacyjnej lub do wyścigów. Jakie wyjątkowe cechy mają wspomniane rodzaje siodeł? Siodło skokowe wyposażono w płaskie siedzisko a tybinki (umieszczone po bokach siodła) są nieco wysunięte na przód, mają też dosyć spore poduszki kolanowe. Natomiast siodło ujeżdżeniowe ma proste tybinki i głębokie siedzisko. Siodło wszechstronne jest jakby złotym środkiem pomiędzy siodłami skokowym a ujeżdżeniowym – chociażby jeśli chodzi o wysunięcie tybinki. Oprócz siodła mamy również tzw. osprzęt do niego. Również możemy wyszczególnić wiele innych detali wyposażenia. mamy maski, bandaże, ochraniacze. Derki – okrycia konia, które mogą zakrywać tułów, szyję i zad. Czapraki czyli specjalne podkładki pod siodło, które są wykonane z filcu lub płótna stanowiące ochronę na grzbiet koński przed otarciem. Również ogłowia, kantary czy uprzęże. Możemy też kupić różnorakie ozdoby. Nie zapominając o całej gamie artykułów do pielęgnacji koni.
Choć na początkowe zajęcia z jeździectwa możemy pójść właściwie bez wiadomości na temat koni i ich wyposażenia, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z tymi zagadnieniami. Szczególnie wtedy, gdy marzymy by uczynić jazdę na koniach naszą życiową pasją.