Jeździectwo w Polsce

Jeździectwo w naszym kraju ma bardzo bogatą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uważani za najlepiej jeżdżących w Europie. Na początku XX W jeździectwo polskie miało swój rozkwit. W tym czasie powstało na obszarze naszego kraju dużo szkół dla jeźdźców a nasi jeźdźcy uzyskali wiele osiągnięć sportowych na wielu konkursach, a nawet na olimpiadach. W 1928 roku utworzony został Polski Związek Jeździecki. Polski Związek Jeździecki jest organizacją w ramach, której znajdują się jeźdźcy zawodowi, sędziowie, trenerzy, jak również pozostali działacze jeździectwa polskiego. Jednakże wraz z rozpoczęciem II Wojny Światowej rozwój sportów jeździeckich w naszym kraju i w Europie spowolnił. Rozwiązano PZJ, w którego miejsce po II Wojnie Światowej utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. po wojnie było niezmiernie ciężko odbudować starą świetność polskiego jeździectwa. Polski Związek Jeździecki przywrócono dopiero w roku 1957. Sukcesywnie od tego czasu jeździectwo w kraju stawało się co raz mocniej popularne i wracało do dawnej kondycji.
Obecnie jeździectwo robi się co raz bardziej znaną dziedziną sportową, rekreacyjną a nawet rehabilitacyjną. Jest sportem bezdyskusyjnie prestiżowym. PZJ posiada ok. 30 000 jeźdźców powiązanych w sposób czynny z jeździectwem. Szacuje się, że mamy ok. 300 000 tysięcy osób jeżdżących na koniu. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnego rodzaju zawodów jeździeckich, które cechują się rosnącym zainteresowaniem. Nasi jeźdźcy osiągają uznanie na arenie międzynarodowej. W Polsce jest około 3,7 tys. ludzi czynnie biorących udział w zawodach i ilość ta stale wzrasta.
Oprócz rozwoju jeździectwa kwalifikowanego jako sport co raz bardziej popularną metodą spędzania aktywnego wypoczynku jest jazda rekreacyjna i turystyczna gdzie tzw. próg wejściowy jest o wiele mniejszy niż przy jeździectwie sportowym. Przez to co raz więcej młodych ludzi a nawet dzieci wsiada na wierzchowce i rozpoczyna w taki sposób swoją przygodę z jeździectwem. Aby rozpocząć poznawanie jeździectwa rekreacyjnego nie musi się ponosić tak dużych nakładów pieniężnych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też dużo jeźdźców zaczynało obcowanie z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również doskonały sposób na zapoznanie się z podstawami jeździectwa i dzięki temu wybranie dalszej drogi swojego rozwoju.
W miarę rosnącego zainteresowania jazdą konną rozbudowuje się także cały przemysł związany z tą dziedziną sportu. Tworzone są szkółki jeździeckie oraz kluby. Powstaje wiele sklepów jeździeckich zaopatrzonych w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Tworzone są coraz to nowsze i doskonalsze modele siodeł oraz innego rodzaju osprzęt dla jeźdźców. Rozwijają się również nowe usługi tj. saddle fitting. Zwiększająca się konkurencja na rynku artykułów jeździeckich skutkuje stałym rozszerzaniem zaopatrzenia sklepów i hurtowni dla jeźdźców i w efekcie powiększeniem rozpiętości cen produktów. Popularyzacja tej dyscypliny wpłynęła również korzystnie na poziom opłat związanych z uczestnictwem w kursach i klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo jest co raz łatwiej osiągalne dla większej ilości osób.