Duża liczba koni ma problemy z grzbietem. Z natury konie nie są dostosowane do dźwigania ciężaru na swoim grzbiecie. Powodem uszkodzeń oraz odkształceń kręgosłupa mogą być czynniki anatomiczne lub nabyte. Do często spotykanych schorzeń u wierzchowców można zakwalifikować np. nieodpowiednie ukształtowanie lub stan zapalny mięśni bocznych kręgosłupa, zakrzywienie brzuszne kręgosłupa zwane lordozą, przesunięcia kręgów, a nawet zmian zwyrodnieniowych oraz uszkodzenia wyrostków kolczystych. Wielu z tych schorzeń można by się ustrzec odpowiednio troszcząc się o swojego wierzchowca.
Wiec co zrobić, by nasz koń mógł przez długi okres czasu cieszyć się dobrym zdrowiem?:
Do najczęstszych urazów dochodzi w obrębie kręgów będących się pod siodłem. Dlatego też siodło musi być odpowiednio dobrane do kształtu anatomicznego wierzchowca. W przeciwnym wypadku może ono ograniczać ruchomość stawów i mięśni albo doprowadzać do ucisku co może wpływać na ich zmniejszenie lub zapalenie. Dobrze dopasowane siodło przez saddle fittera jest podstawowym elementem w profilaktyce uszkodzeń kręgosłupa u koni.
Należy uważać, aby nie przeciążać konia i nie dociążać jego kręgosłupa zbyt bardzo. Często do urazów dochodzi u koni skoczków. Chociaż nie tylko te konie doznają urazów powiązanych z przetrenowaniem.
Jeśli spostrzeżemy pierwsze objawy przemęczonego grzbietu wierzchowca w postaci unikania nakładania siodła, kłopotów z czesaniem rejonu grzbietu, odmawianiem wykonywania skoków jak również częstego braku posłuszeństwa z jeźdźcem na grzbiecie oraz kulawizny trzeba jak najszybciej dać takiemu wierzchowcowi odpocząć od wysiłku. Warto sprawdzić poprawność dopasowania siodła do grzbietu konia. Powinniśmy także w dalszym okresie zastosować miększy czaprak pod siodło, który złagodzi jego nacisk na mięśnie boczne kręgosłupa.
Celem zminimalizowania bólu i rozluźnienia mięśni bocznych kręgosłupa można zastosować różnego rodzaju maści rozgrzewające lub naświetlanie specjalnymi lampami. Nagrzanie bolesnych miejsc usprawni ich ukrwienie, polepszy regeneracje oraz złagodzi ból po treningowy.
Nie zapominajmy, że kręgosłup wierzchowca jest bardzo czuły. Z tego powodu nie można nam czekać zaobserwowawszy pierwsze objawy zmęczenia grzbietu konia na rozwój groźniejsze choroby. Skutki rozwinięcia choroby kręgosłupa mogą być już nieodwracalne i przysporzyć naszemu koniowi wiele bólu.