Korzyści płynące z jeździectwa

Zmęczony jeździec

Jeździectwo jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Jedna część jeźdźców uprawia tą dyscyplinę dla relaksu, a kolejna część podchodzi do tego pod kątem sportu. Bez względu czym jest dla nas jeździectwo uprawiając je otrzymujemy z tego dużo więcej korzyści niż przyjemnie spędzony czas oraz spalone niechciane kilogramy. Więc czego może nauczyć nas jazda konna?

Po pierwsze jeżdżąc konno mamy kontakt z koniem. Żeby sprawnie jeździć na koniu pomiędzy nim, a nami musi wytworzyć się więź. To natomiast wymaga obopólnego zrozumienia ze zwierzęciem. W czasie nawiązywania tej więzi uczymy się cierpliwości jak również determinacji w dążeniu do postawionego celu. Bardzo istotną korzyścią jest również lepsze radzenie sobie w grupie. Kolejną istotną korzyścią płynącą z uprawiania jeździectwa jest pozyskiwanie informacji o samym sobie. Podczas procesu pojmowania psychiki swojego wierzchowca dowiadujemy się dużej liczby rzeczy o sobie. To pomocne jest w łatwiejszym zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. To wszystko daje nam większą pewność siebie.

Jeżeli poza samą jazdą na koniu zajmujemy się osobiście naszym koniem, wytworzy się w nas poczucie odpowiedzialności za żywą istotę. To jest bardzo ważną cechą w życiu, w szczególności dla najmłodszych.

Jazda konna jest pomocnym w lepszym poradzeniem sobie ze złym samopoczuciem. Z natury wierzchowce są zwierzętami spokojnymi oraz inteligentnymi. Obcowanie z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic lepszego jak jazda w siodle po ciężkim i przygnębiającym dniu. Pomaga nam to chociażby na parę chwil oderwać się od trosk dnia powszedniego.

Poza opisanymi korzyściami płynącymi z uprawiania jeździectwa należy wspomnieć o tych najbardziej znanych, czyli korzyściach dla naszego ciała. Jazda konna pomaga nam w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała. Będąc w siodle utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę co pomaga nam w korygowaniu błędów postawy. Jazda konna wpływa również w pozytywny sposób na stan naszego serca, obniżając ciśnienie tętnicze oraz zmusza do wysiłku praktycznie wszelkie partie muskulatury. Praktycznie rzecz ujmując jazda konna nie ma w ogóle złego oddziaływania na nasze ciało.

Pamiętajmy o tym, że z jeździectwa nie tylko otrzymujemy wymienione korzyści, ale także dajemy wiele od siebie. Tylko tym sposobem jesteśmy w stanie w pełni odczuwać wszelkie korzyści płynące z jeździectwa.