Na co może zachorować nasz koń?

Zdrowie konia

Konie pomimo swej siły i witalności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o silnym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie prawidłowo dbać. Głównie należy zwrócić uwagę na stosowanie należytej higieny. Dobrze utrzymany wierzchowiec musi być czysty, odpowiednio wyczesany oraz dobrze odżywiony. Mając świadomość na jakie choroby może zachorować nasz wierzchowiec i pojmując mechanizmy ich tworzenia się jesteśmy w stanie wielu z nich uniknąć. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek symptomów choroby należy zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie można podejmować się kuracji wierzchowca na własną rękę.
Najczęstszymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – przejawia się brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji, zmatowieniem sierści a także białymi spojówkami oka. Koń może zachorować na anemię przez zbyt duży stres, złą dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia oznak anemii trzeba zasięgnąć opinii weterynarza. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się anemii u naszego konia trzeba zapewnić mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, podawać jedynie paszę a także dodatki paszowe wysokiej jakości oraz okresowo go odrobaczać
Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego wierzchowca, kiepski stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie można bagatelizować tego schorzenia i niezwłocznie przy nawracających biegunkach należy wezwać weterynarza. Aby zapobiec nawracaniu biegunek musimy w pierwszej kolejności zadbać o dobrą jakość karmy, którą karmiony jest nasz wierzchowiec, trzeba także okresowo go odrobaczać. Warto stosować również dodatki paszowe, zawierające witaminy i błonnik.
Odparzenia od siodła – cechują się ciężko gojącymi się ranami w punkcie nacisku siodła. Główną przyczyną tworzenia odparzenia jest nieodpowiednio dobrane siodło, niewłaściwa higiena skóry pod siodłem i niepoprawne nałożenie siodła. W przypadku powstania uszkodzeń skóry pod siodłem trzeba zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej aby nie podrażniać chorych miejsc. Musimy także zadbać o właściwą higienę włosia. By uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim trzeba właściwie dobrać siodło. Warto skorzystać przy zakupie siodła z usługi saddle fittingu czyli dobierania siodła do konkretnego wierzchowca i jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Objawia się suchym i przewlekłym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem apetytu, osłabieniem oraz wysiękiem śluzu z nosa. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę powinniśmy przede wszystkim unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w zimne dni trzeba w czasie postoju na dworze narzucać derki naszemu wierzchowcowi.
Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia naszego konia jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, regularne wizyty weterynarza, wybór właściwych akcesoriów jeździeckich i pasz. Podczas choroby najważniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.