Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka jeździeckiego?

Jak wybrać odpowiedni ośrodek jeździecki?

Jeździectwo jest bardzo popularną konkurencją sportową oraz świetną formą rekreacji. Konno jeżdżą osoby w przeróżnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania. Ciągle wzrasta zainteresowanie tym rodzajem aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jeździectwo ma nie tylko dobry wpływ na naszą wydajność fizyczną ale również doskonale wpływa na naszą psychikę. Jeśli chodzi o dzieci to wpływa bardzo korzystnie na ich rozwijanie się. Zazwyczaj naukę jazdy rozpoczynamy w szkółce jeździeckiej. Początkowy kontakt z jeździectwem jest bardzo istotnym etapem, gdyż od tego jak wyglądać będą nasze pierwsze chwile w siodle, wpływać będzie na to czy w ogóle podejmiemy decyzję o kontynuowaniu naszej jeździeckiej przygody. Nie posiadając w ogóle doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy w ręce kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Z tego względu musimy uważnie przejrzeć oferty szkółek jeździeckich oraz zapoznać się z warunkami tam panującymi. Więc na co należy zwrócić uwagę?

Zazwyczaj poszukując szkółki jeździeckiej zwracamy uwagę na to jak daleko ośrodek znajduje się od miejsca zamieszkania oraz cenę. Niewątpliwie są to bardzo ważne sprawy ale nie mogą być decydujące dla podjęcia przez nas wyboru. Kluczowym czynnikiem przekładającym się na wybór danej szkółki powinien być poziom treningów a także bezpieczeństwo jazdy. Decydując się na dany ośrodek jeździecki koniecznie powinniśmy zaczerpnąć o nim dużo informacji. Warto osobiście zapytać się o szczegółową ofertę, przeszkolenie trenerów i uzyskane przez ośrodek certyfikaty. Bezwzględnie powinniśmy zostać oprowadzeni po ośrodku.

Będąc oprowadzanymi po terenie ośrodka musimy zobaczyć jaki jest stan wierzchowców. Powinny one zadbane i wyczyszczone. Równie ważna jest wielkość i czystość w ich boksach. Konie przetrzymywane w dobrych warunkach będą dużo lepiej sprawowały się w czasie ćwiczeń. Bezwzględnie zwróćmy uwagę na plac treningowy. Musi być on ogrodzony oraz bezpieczny. Jednocześnie nie powinna znajdować się na nim za duża ilość kursantów. Grupy muszą wynosić maksimum 3 osoby, aby szkolący mógł poświęcić każdemu kursantowi odpowiednią uwagę.

Koniecznie musimy zobaczyć na stosowane akcesoria do jazdy konnej. Ich stan musi być perfekcyjny, gdyż od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Ośrodek jako konieczne minimum musi zapewnić nam kask.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego ośrodka jeździeckiego wpływa istotnie na nasz jeździecki rozwój, przez to nie możemy śpieszyć się z jego wyborem. Najlepiej zobaczyć przed zapadnięciem ostatecznej decyzji kilka szkółek. Przebywając w tych miejscach nie strońmy od pytań. Świadomy oraz spokojny dobór szkółki jeździeckiej zagwarantuje nam bezpieczną i owocną naukę.