Na co zwrócić uwagę podczas zakupu derki?

Derka zimowa dla konia

Wiele osób zastanawia się nad koniecznością ubierania derki naszemu koniowi. Może wydawać się to zupełnie niewymagane, gdyż w naturze konie doskonale dają sobie radę w zimne dni bez stosowania tego elementu osprzętu jeździeckiego. Należy jednak pamiętać, że w w niektórych przypadkach nakładanie derek naszym koniom jest nawet wskazane. W przypadku wierzchowców, które są poddawane strzyżeniu występuje konieczność stosowania derek, ponieważ są one pozbawiane w ten sposób własnego naturalnego płaszcza. Zalecane jest, także stosowanie derek dla wierzchowców w podeszłym wieku, które mogą mieć kłopoty ze zbyt dużą utratą ciepła, ponieważ ich sierść i organizm nie są w stanie ich dostatecznie ogrzać. Wielu właścicieli stosuje derki w celu prostszego zachowania czystości swoich zwierząt. Podejmując decyzję o zakupie derki musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czy derka w naszym przypadku jest rzeczywiście konieczna. Następnie powinniśmy odpowiednio zmierzyć naszego konia, by nabyta derka nie była za luźna ani zbyt ciasna. Ma to duży wpływ na komfort jej używania oraz wygląd zimowej okrywy konia, która przy odpowiednio dobranej derce staje się lśniąca i gładka. Nie zapominajmy również, że derka musi zasłaniać w całości brzuch konia. Zbyt luźna może wywoływać u konia obtarcia. Powinniśmy zwrócić uwagę na derki podszywane miękkim materiałem, który zapewni ochronę przed powstawaniem obtarć. Bez względnie powinniśmy zapinać wszystkie paski derki na podbrzuszu konia. Siła naciągnięcia pasków powinna być tak dostosowana, by koń w czasie kładzenia się na ziemi nie plątał swych nóg o zbyt luźne paski. Derka zawsze musi być dostosowana pod względem przeznaczenia. Najczęściej spotykanymi derkami są derki do transportu, do stajni, zimowe, na lato, osuszające, nieprzemakalne, przeciw owadom oraz przejściowe. Kupując derkę należy kierować się w głównym stopniu jakością wykonania oraz zastosowanych tworzyw. Ważne, aby derka była zrobiona z nieprzemakalnego oraz wytrzymałego materiału umożliwiającego cyrkulację powietrza. Derka jest częścią osprzętu konia, na którym nie powinniśmy oszczędzać a należy zainwestować w markowy model. Liderami na rynku akcesoriów jeździeckich produkującymi najwyższej jakości derki są firmy takie jak Kingsland lub Eskadron. Istotną kwestią jest również dostosowanie derki do występujących warunków pogodowych. W momencie, kiedy dobowa różnica temperatur wynosi w okolicach 20 stopni Celsiusza trzeba zmienić derkę na grubszą. Kolejną sprawą, o której nie powinniśmy zapominać jest to, że po wysiłku fizycznym koń musi odetchnąć, a także wyschnąć bez derki, a nałożona później na niego derka musi być para przepuszczalna, aby umożliwić oddanie resztek wilgoci ze skóry konia do otoczenia. Reasumując nie wszystkie wierzchowce wymagają używania derek, ale ich stosowanie z pewnością im nie zaszkodzi o ile derka taka będzie dostosowana zarówno do warunków atmosferycznych jak również do budowy i rozmiarów naszego wierzchowca.