Nowy czy używany sprzęt jeździecki?

Zakup akcesoriów jeździecki nie jest małym wydatkiem. Bardzo łatwo w niewłaściwy sposób wydać swoje środki finansowe na osprzęt, który nie nie będzie spełniał naszych wymagań. Aby ustrzec się przed przykrościami z tym związanymi warto rozeznać się przed zakupem na rynku akcesoriów jeździeckich oraz przestrzegać podstawowych zasad zdrowego rozsądku. Obecnie na rynku istnieje bogata oferta nowych jak i używanych akcesoriów jeździeckich. Jeżeli mamy do dyspozycji mniejszą ilością pieniędzy przeznaczonych na kupno, a pragniemy posiadać markowy sprzęt jeździecki wysokiej jakości możemy zdecydować się na kupno używanych akcesoriów jeździeckich. Nie wszystkie akcesoria jeździeckie opłaca się kupować z drugiej ręki, gdyż przy niektórych z nich różnica w cenie pomiędzy nowym sprzętem, a używanym jest zbyt mała. Większe korzyści osiągniemy przy zakupie siodła, które jest najdroższym elementem wyposażenia jeździeckiego. Musimy jednak zwrócić tu dużą uwagę na stan sprzedawanego siodła. Przeważnie nie będziemy w stanie rzetelnie ocenić jego stanu, wiec powinniśmy skorzystać w tym przypadku z usług renomowanych salonów jeździeckich handlujących używanymi akcesoriami. Kupno używanego siodła bądź pozostałego osprzętu jeździeckiego za pośrednictwem sklepu daje nam pewność tego, iż jest on w pełni wartościowy. Inną możliwością jest kupno używanego siodła od innego jeźdźca. Jest to korzystne dla osoby, która ma dużą wiedzę na temat sprzętu jeździeckiego, i która będzie w stanie samemu ocenić stan kupowanego przedmiotu. Prywatni sprzedawcy ogłaszają się przeważnie na internetowych portalach aukcyjnych bądź forach dla jeźdźców. Pamiętajmy jednak, iż przy nieprzemyślanym kupnie używanego sprzętu narażamy się na bardzo duże koszta związane z jego naprawą. W idealnej sytuacji są osoby, które chcą nabyć nowe akcesoria jeździeckie, a cena nie ma dla tych ludzi, aż tak wielkiego wpływu na podjęcie decyzji. Jednak osoby takie muszą mieć na uwadze to, iż najkorzystniej kupować akcesoria jeździeckie w znanych salonach jeździeckich, które mają duże doświadczenie w branży. W czasie realizowanych zakupów osoby te muszą skoncentrować się na wyborze markowego sprzętu jeździeckiego, ponieważ będzie on służył bezusterkowo przez długi czas. Jakość jego wytworzenia wpłynie, także na komfort używania zarówno dla jeźdźca jak i konia. Pamiętajmy, również że bez względu na to czy kupowany osprzęt będzie nowy czy używany musi być on dostosowany odpowiednio do budowy anatomicznej naszego wierzchowca. Zawsze w czasie zakupu siodła należy skorzystać z usługi saddle fittingu. Często poruszaną kwestią jest to czy kupno powinien być zrealizowany w stacjonarnym czy może internetowym salonie jeździeckim? Pamiętajmy, że praktycznie każdy stacjonarny renomowany sklep jeździecki umożliwia również, także dokonanie zamówienia przez Internet, a zakupy zrobione za jego pośrednictwem są tak samo pewne jak wykonane w stacjonarnym sklepie.