Ochraniacze dla koni

Skoki przez przeszkody

Co do zasady konieczność stosowania ochraniaczy dla koni występuje podczas jazdy w terenie oraz wtedy gdy nasz wierzchowiec ma tendencje do ranienia swoich nóg. Pomimo tej niepisanej zasady wielu jeźdźców zakłada ochraniacze do każdej jazdy. Uznając zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niektóre konie mają tendencję do tzw. ścigania się czyli dotykania tylnym kopytem o kopyto przednie. Także spotykaną przypadłością jest skłonność do strychowania, które polega na obcieraniu nogi o nogę. Ochraniacze trzeba bezwzględnie zakładać również podczas jazdy w terenie ze względu na różnorodność nawierzchni oraz przeszkód napotkanych na trasie. Podczas robienia skoków nasz koń jest mocno narażony na urazy stawów. Istnieje również duże prawdopodobieństwo zahaczenia o ułożone na trasie poprzeczki. Przy ujeżdżaniu oraz lonżowania koń jest wystawiony na kontuzje podczas chodów bocznych i ćwiczeń na łuku gdzie może dojść do strychowania i ścigania się. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów ochraniaczy. Najbardziej trwałymi są ochraniacze skórzane. Wymagają one jednak najwięcej troski o nie. Jeżeli chcemy, aby posłużyły nam przez dłuższy czas powinniśmy je stałe konserwować oraz pielęgnować. Mniej trwałymi ochraniaczami są te zrobione z tworzyw sztucznych. Są jednak łatwiejsze w zachowaniu czystości niż ma to miejsce w przypadku ochraniaczy skórzanych. Jednymi z najtańszych ochraniaczy są ochraniacze filcowe. Przy jeździe terenowej łatwo łapią wilgoć i się brudzą, jednakże jeżeli jeździmy na krytej ujeżdżalni bez problemu spełniają swoje zadanie. Kupując ochraniacze poza wyborem ich rodzaju należy zwrócić uwagę na wkładkę, którą posiadają. Dobrze gdy ochraniacze wyposażone są we wkładkę, która w dużym stopniu pochłania uderzenia. Rodzaj zapięcia wybieramy ze względu na preferowany rodzaj jazdy lub uprawianą dyscyplinę jeździecką. Zapięcia sprzączkowe zdają egzamin doskonale podczas jazdy terenowej, ponieważ dobrze trzymają się nóg wierzchowca. Zapięcia na rzepy lepiej nadają się do używania w krytych ujeżdżalniach. Pamiętajmy o tym, że najlepiej jest zawsze stosować u naszego konia ochraniacze, ponieważ w ten sposób unikniemy wielu potencjalnych kontuzji, które mogą rzutować negatywnie na sprawność naszego konia na całe jego życie, natomiast koszt ochraniaczy nie jest tak duży jak potencjalne koszty leczenia doznanych kontuzji.