Ochraniacze, owijki, kalosze – ochrona nóg konia

Skok przez przeszkodę

Nogi wierzchowca jak i jego kopyta w czasie pracy są poddawane bardzo dużym siłom. Przez to wystawione są na różne kontuzje i urazy w postaci – przeciążeń ścięgien, stłuczeń, zranień, itp.
Nawet najmniejsze urazy mogą doprowadzać do wyeliminowania naszego konia z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie należy stosować ochronę jego nóg. Obecnie w sklepach jeździeckich jest dostępny szeroki asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego konia przed uszkodzeniem. Zobaczmy wiec w jaki sposób możemy ochronić naszego wierzchowca przed urazami nóg.

Podstawową oraz powszechnie znaną metodą ochrony nóg jest stosowanie bandaży. Chronią one głównie staw pęcinowy i zabezpieczają nogi konia przed niewielkimi zranieniami. Pamiętajmy, że owijek nie wolno stosować do skakania a także do wyjazdów w teren ze względu na możliwość zsunięcia się owijki podczas skoku lub jazdy. Pod bandaż należy stosować podkład aby nie obetrzeć kończyn wierzchowca. Bardzo istotną sprawą przy zakładaniu owijek jest zdolność ich właściwego owinięcia.

Następnym zabezpieczeniem nóg wierzchowca jest zakładanie ochraniaczy. Ochraniacze przeważnie zrobione są ze skóry albo tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest łatwość nakładania. Stabilniejsze mocowanie pozwala na używanie ochraniaczy do skakania oraz jazdy w terenie. Specjalnym typem ochraniaczy są ochraniacze transportowe przeznaczone do chronienia nóg wierzchowca podczas transportu. Trzeba jednak pamiętać, że ochraniacze muszą być dobrze dobrane do rodzaju wykonywanej dyscypliny oraz do obwodu kończyn wierzchowca. Za wąskie mogą wywoływać obtarcia lub niewydolność żylną.

W celu osłonięcia piętek oraz koronek kopytowych stosuje się kaloszki dla koni. Chronią one kopyta wierzchowca jeśli ma on skłonność do zahaczania tylnymi kończynami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do ochrony kończyn naszego konia pełnią swoją rolę. Z tego powodu do ich zakupu musimy wybrać jedynie znany salon jeździecki. Gdzie mamy gwarancję, że kupiony towar jest w pełni wartościowy a oprócz tego otrzymamy pomoc w wyborze właściwego dla nas modelu oraz wielkości.
Co prawda, niektóre osoby twierdzą, że ochraniacze albo inne formy ochrony nóg nie są konieczne w większości sytuacji a powinniśmy używać je podczas wykonywania jedynie, niektórych aktywności fizycznych, ale w praktyce warto chronić naszego konia nawet podczas zwykłej jazdy.