Ochrona konia przed owadami

Muchy na koniu

W lato dużym problemem nie tylko dla jeźdźców jest zwiększona liczba insektów latających. Owady pojawiające się zazwyczaj późnym popołudniem oraz wieczorem dokuczają głównie naszym koniom, a one same nie potrafią przed tym się obronić. Dlatego też w okresie letnim należy pomóc naszym zwierzętom w walce z nimi. Istnieje kilka dość skutecznych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z insektami oraz dać naszym koniom ulgę.

Przede wszystkim zatroszczmy się o higienę naszego wierzchowca. Zaschnięte błoto wraz z potem jest bardzo atrakcyjne dla much i komarów. Z tego powodu powinniśmy porządnie myć naszego konia i czesać jego sierść. Do kąpieli należy używać szampon odstraszający owady. Jak mowa o higienie nie można zapominać o utrzymywaniu boksu oraz całej stajni w należytym porządku. Musimy na bieżąco pozbywać się odchodów z boksów oraz ujeżdżalni a także prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Te zabiegi pozwolą na zmniejszenie liczby insektów oraz rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Wypuszczając wierzchowca na padok późnym popołudniem warto założyć mu derkę siatkową. Dobry salon jeździecki ma w sprzedaży derki siatkowe z wyciętym odpowiednio miejscem pod siodło, więc w takiej derce może odbywać się także trening.

Owady zazwyczaj atakują najczulsze miejsca na ciele konia tj. oczy, chrapy oraz jego uszy. Dlatego warto jeśli nasz wierzchowiec nie ma zapuszczonej grzywy, która pozwoliłaby mu na przeganianie owadów z okolic oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu na to pozwolą. W celu ochrony pyska wierzchowca można stosować także maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób chroni oczy a także uszy wierzchowca. Jeśli nie chcemy osłaniać oczu naszego konia możemy kupić dla niego jedynie nauszniki. Dostępne są także pełne derki zakrywające większą część ciała naszego wierzchowca, wraz z uszami oraz oczami.

Aby w kompleksowo zabezpieczyć naszego wierzchowca przed insektami warto zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie pryskać naszego konia. Pamiętajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak używanie octu albo różnego rodzaju olejków nie są tak skuteczne jak środki dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Należy również rozważyć ranne padokowanie wierzchowców, ponieważ wtedy ilość insektów jest o wiele mniejsza, natomiast puszczając naszego wierzchowca na padok pod wieczór nie zapominajmy o używaniu wymienionych tu akcesoriów oraz sposobów na ochronę przeciw insektom.