Ochrona przed chorobami kopyt

Kopyta konia

Kopyta konia są niezmiernie delikatną partią jego ciała. Nawet niewielkie uszkodzenia w ich strukturze mogą przeszkadzać wierzchowcowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Okres jesienno-zimowy nie jest sprzyjający dla kopyt naszych koni. Duża wilgotność podłoża prowadzi do tworzenia się dużej liczby schorzeń. W tym czasie musimy bardziej niż zwykle zwracać uwagę co do ich właściwej pielęgnacji. Poza kupnem nowych jesienno-zimowych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy również o wyposażeniu się w specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.

Kopyto konia zbudowane jest z 3 głównych części.

Podeszwy – spodnia wklęsła część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Składająca się ze ściany bocznej, przedniej oraz opuszków kopytowych.
Strzałki – tylna część kopyta zachodzący do jego wnętrza. Ma styczność z podłożem, co umożliwia odbieranie przez konia informacji o nim, a także spełnia funkcję amortyzatora.

Często spotykaną chorobą powiązaną z nieprawidłową higieną i pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopyta. Do rozwijania się tego schorzenia dochodzi poprzez zagnieżdżenie się bakterii beztlenowych w strzałce kopytowej. W zarażonym kopycie dochodzi do powstania procesów gnilnych. Choroba rozpoczyna się się w rowku strzałki kopytowej i brak naszej interwencji skutkuje szybkim rozprzestrzenianiem się na inne partie kopyta. Przejawem gnicia strzałki jest tworzenie się w jej rejonie torebek gnilnych z ciemną surowicą.

Kurowanie strzałki powinno być zaczęte od starannego wymycia zakażonego kopyta oraz wycięcia zepsutej tkanki. Zakażone miejsce musi być starannie osuszone i pokryte środkami antybakteryjnymi.

Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego konia na to schorzenie bezwzględnie powinno się przestrzegać higieny. Przede wszystkim każdego dnia kopyta naszego wierzchowca powinny być prawidłowo oczyszczane, a wyściółka w boksie wymieniana na czas. Celem umocnienia kopyt trzeba wykorzystywać środki regenerujące strukturę kopyt oraz maści nawilżające, które zwiększą miękkość rogu kopytowego.

Niezmiernie duże znaczenie dla zdrowia kopyt naszego wierzchowca ma również dieta. Minimalnie wierzchowiec powinien dostawać 1,5% paszy objętościowej na każdy kg wagi ciała. Zagwarantuje mu to wystarczającą ilość energii. Do żywności warto dodawać suplementy żywieniowe bogate w lizynę, miedź oraz cynk. Mikroelementy te pomocne będą w odbudowie struktury kopyt, a także poprawią stan sierści naszego wierzchowca.

Przeważnie naszą uwagę przywiązujemy do nabyć nowszego siodła bądź innego sprzętu jeździeckiego zapominając przy tym o właściwej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta musimy dbać każdego razu po jeździe. Właściwa pielęgnacja pozwoli nam na ustrzeżenie naszego konia od wielu chorób oraz związanego z tym cierpienia. Nie zapominajmy, że lepiej jest zapobiegać rozwojowi chorób niż je później zwalczać.