Pasowanie siodeł w pigułce

Saddlefitting to słowo nieobce niejednej osobie, która jest wielbicielem. Tłumacząc z języka angielskiego znaczy zasadniczo pasowanie siodła. Co rozumiemy przez saddlefitting? Jest niezwykle ważnym działem każdego dobrego salonu jeździeckiego. Oprócz tego stanowi pewnego rodzaju sztukę. jednakże można stwierdzić, że jest to stosunkowo młoda sfera w polskim jeździectwie, gdyż rozkwitła zaledwie w ostatnich 15 latach. Każdy profesjonalny sklep jeździecki ma obowiązek posiadać wiadomości w temacie saddlefitting i na temat tego, jakie znaczenie posiada dla pożytku osoby oraz dla kondycji konia dobre dopasowanie siodła. Poza tym – każdy doskonały sklep standardowo oferować tę usługę dla zainteresowanych.
Dlaczego pasowanie siodła jest istotne również na rynkach stosunkowo rozwiniętych? Powodem jest sprawa, większego dostępu do rozmaitych koni hodowlanych ich krzyżowanie. Hodowla koni ulega przeobrażeniom. Należy przyznać, iż jednocześnie skala różnorodności budowy grzbietu końskiego zwiększa się. Dlatego usługa, której jest należyte dopasowanie siodła, odgrywa ważną rolę.
W minionym okresie w gruncie rzeczy bagatelizowaną tematykę polskiego jeździectwa. Ale przez wzgląd na powody, o których była mowa, rozwój tej dyscypliny jest nadzwyczajnie dynamiczny i ułatwia przyjęcie niespotykanego dotąd oglądu na siodła – z myślą o koniach jak i o jeźdźcu. Na szczęście także w Polsce, coraz mniej spotyka się jeźdźców twierdzących, że jedno siodło jest odpowiednie na wszystkie typy koni.
Czy można dopasować siodło samemu?
O ile nie odbyliśmy właściwego szkolenia oraz brakuje nam doświadczenia w tej dziedzinie, tym zakresie raczej nie warto próbować dopasowywania siodła na własną rękę.
Chociaż czynność ta może zdawać się łatwa, trzeba pamiętać, że nie zawsze modyfikacja samego rozstawu łęku wystarczy, ażeby mieć dopasowane siodło. Jeśli weźmiesz pod uwagę tylko rozstaw łęku, najpewniej spowodujesz właściwy balans siodła. Poza tym będzie to przyczyną nieodpowiedniego rozkładu ciężaru a także może naruszyć w sposób nieodwracalny budowę twojego siodła.
Ponadto pobranie miary własnego konia, ocena rozstawu łęku, punktu ciężkości itd., wymaga właściwych przyrządów. Jeżeli więc nie dysponujesz nimi, nie dasz rady pobrać miary tak jak trzeba.
Specjalista, który wykonuje pasowanie siodła
Człowiekiem, który dysponuje przyrządami, stosowną wiedzą a także odbytymi szkoleniami jest saddlefitter. Istotne jest, by był to specjalista z wprawą, a usługa dobierania siodła świadczona była we właściwie przeznaczonym warsztacie. Koniecznie też powinna się odbyć po uprzednim obejrzeniu grzbietu konia.
Ważne! Pasowania siodła do grzbietu konia nie powinno się wykonywać na odległość. Tak więc wysokiej klasy sklep dla jeźdźca zapewnia wizytę wyszkolonego eksperta do zainteresowanego, żeby mógł dokonać wszystkich pomiarów. Jeżeli więc sklep, w którym jesteś nie posiada właściwego profesjonalnego miejsca i nie ma w ofercie przyjazdu saddlefittera, który weźmie miarę twojego konia zanim zrealizuje dopasowanie siodła – rozważ, czy nie należałoby wybrać się w inne miejsce.
Kupowanie siodła to szczególnie ważna sprawa. Siodło stanowi zasadniczo stały element codzienności jeźdźca i konia. Należy zadbać by było dobrane idealnie i stwarzać optymalne warunki podczas jazdy. Siodło źle dobrane może sprawić wiele szkód nie do naprawienia i powodować różne nieoczekiwane zachowania naszego konia. Konie za długo poruszające się pod nieodpowiednio dopasowanym siodłem zwykle nabywają niekorzystnych przyzwyczajeń i wkrótce nabawiają się schorzeń, które należy skonsultować u weterynarza.