Prawidłowe mycie sprzętu jeździeckiego

Gdy chcemy, by nasz sprzęt jeździecki zrobiony ze skóry służył nam niezawodnie przez dłuższy czas trzeba go właściwie pielęgnować. Jeżeli nie będziemy tego robić z odpowiednią dokładnością ulegnie on szybszemu zużyciu. Ponad to zaniedbane akcesoria skórzane mogą obcierać delikatną skórę konia, a nawet zagrażać bezpieczeństwu jeźdźca i konia. Przede wszystkim skórzany osprzęt jeździecki taki jak siodła należy odpowiednio przechowywać. Pomieszczenie do przechowywania skórzanych elementów sprzętu jeździeckiego powinno być suche i ciepłe. Jeżeli w miejscu tym będzie za wysoka wilgotność to skórzane elementy wyposażenia będą wchłaniać wilgoć z powietrza i w najgorszym przypadku mogą okryć się pleśnią. Trzeba także zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy składowanym osprzętem. Czapraki i siodła powinny wisieć na odrębnych wieszakach. Następną ważną sprawą jest regularne czyszczenie sprzętu jeździeckiego. Zanieczyszczone akcesoria jeździeckie należy jak najszybciej wyczyścić. W celu zminimalizowania chłonności skóry należy ją co pewien czas impregnować. Elementem końskiego rzędu wymagającym szczególnej pielęgnacji jest ogłowie, ponieważ pochłania ono dużą ilość potu wierzchowca przez co niepielęgnowane we właściwy sposób staje się twarde oraz szorstkie. Każdego razu po jeździe trzeba wymyć wędzidło. Skórzane elementy ogłowia, siodło oraz popręg czyścimy lekko wilgotną szmatką. W przypadku popręgu neoprenowego lub sznurkowego musimy go porządnie wyszczotkować. Przeważnie raz na miesiąc przystępujemy do szczegółowej konserwacji sprzętu. Na początku prac rozmontowujemy wszystkie akcesoria jeździeckie na poszczególne elementy. Rozpinamy wszystkie paski i sprzączki. Skórzane elementy czyścimy ciepłą wodą najlepiej ze specjalnym mydłem przeznaczonym do tego celu np. Curium Soap marki Veredus. Później dobrze je osuszamy, a skórę powinniśmy natłuścić balsamem np. Curium Balsam firmy Veredus. Pamiętajmy jednak, aby nie nadużywać środków natłuszczających, gdyż przez ich nadmiar skóra traci swoją wytrzymałość. Podczas każdej konserwacji należy sprawdzić stan skóry, jej szycia oraz zapięć. Koszt akcesoriów jeździeckich jest znaczny więc musimy dbać o nie, aby służyły nam przez jak najdłuższy czas. Regularnie pielęgnowane akcesoria jeździeckie to również większe bezpieczeństwo oraz komfort dla nas i naszego wierzchowca. Kupując akcesoria jeździeckie dla naszego konia warto zainwestować w te firmowe, ponieważ są one zrobione z materiałów najwyższej jakości co pozytywnie wpływa na ich trwałość.