Przegląd sprzętu jeździeckiego

Niejedna osoba, dla której hobby jest jeżdżenie na koniach, dochodzi do takiej chwili, gdy postanawia nabyć odpowiednie wyposażenie dla jeźdźca. Nie zadowalają jej już wypożyczane dodatki – chciałaby posiadać osobisty sprzęt do jazdy konnej. Udaje się więc do salonu jeździeckiego na poszukiwania i stając przed szerokim asortymentem myśli, na co się zdecydować. Które wyposażenie będzie najlepsze, solidne, najwygodniejsze, i przy tym w miarę estetyczne?
Trzeba zaznaczyć że sprzęt do jazdy konnej, to bardzo istotna kwestia, niemalże tak istotna jak dobre przygotowanie do samego jeżdżenia na koniach. Asortyment koniecznie musi być wybrany prawidłowo, bowiem wszelkie składające się na niego elementy wpływają na to, że jazda konna jest dużo bardziej komfortowa, zarówno dla osoby jak i dla koni.
Zasadniczo sprzęt do jazdy konnej możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą stanowi asortyment dla jeźdźca. Drugą wyposażenie dla konia .
Wśród artykułów dla koni, są zasadniczo siodła i osprzęt do siodeł oraz preparaty do pielęgnacji zwierzęcia. W skład tego wyposażenia wchodzą również rozmaite ozdoby, ale też tak praktyczne elementy jak na przykład kantary, maski, czy uwiązy. Z kolei wśród akcesoriów dla jeźdźca można znaleźć takie elementy jak: kaski jeździeckie, toczki, rękawiczki, kamizelki, palcaty oraz wiele innych rozmaitych artykułów.
Sprzęt do jazdy konnej – ubiór
Tak jak w rozmaitych dziedzinach, również w trakcie jazdy na koniach liczy się zastosowanie odpowiedniego ubioru. Dedykowany ubiór, nawet podczas jeżdżenia rekreacyjnego, nie jest sprawą mody , lecz jak już wspominaliśmy – komfortu, ale co ważne stanu zdrowia jeźdźca. Dlatego też należy poświęć nieco uwagi właśnie tej sprawie. Co składa się na właściwy ubiór dla jeźdźca?
Zasadnicze akcesoria to:
Toczek – nakrycie głowy, kiedyś używane przez jeźdźców. Wbrew pozorom nie zapewnia on odpowiedniego zabezpieczenia w razie upadku z konia. Chroni przed promieniami słońca, deszczem lub chłodem, jednak nie posiada właściwie jakichkolwiek zabezpieczeń które spełniają wymagane normy i chroniących głowę przed urazami przed urazem. Dlatego od jakiegoś czasu zamiast toczków w trakcie jazdy na koniu za lepsze zabezpieczenie uważa się kaski jeździeckie.
Kask jeździecki – kask jeździecki stanowi bardzo ważną część ubioru jeźdźców. Zapewnia odpowiednią ochronę naszej głowy przed urazami oraz minimalizuje możliwość wstrząśnienia mózgu podczas upadku z konia, zapewnia ochronę potylicy. Daszek w każdym kasku to również ochrona przed oślepiającymi promieniami światła i częściowa ochrona oczu jeźdźca w trakcie upadku.
Bryczesy – tak nazywamy dedykowane spodnie do jazdy na koniu nieposiadające wewnętrznych szwów. Są bardzo dopasowane nie krępują ruchów, dzięki temu są bardzo wygodne. Mogą posiadać lej długi – tzw. pełny albo też krótki – kolanowy. Przeważnie leje robi się ze skóry, czasami zamszowe lub innego, grubego tworzywa. Spodnie z pełnym lejem są zwykle w wyższej cenie z oczywistego powodu, że wszywa się w nie większa powierzchnię skóry. Jeśli chodzi o aspekt estetyki, można dodać, że na naszym rynku jest ogromny wybór bryczesów w różnych kolorach.

Sztyblety – są to krótkie obuwie
za kostkę. Wykonuje się je zwykle ze skóry, ale na rynku mamy też sztyblety z tworzywa. Te gumowe zdają egzamin podczas zajęć przy koniu, gdyż nie zagraża im przemoknięcie. Z kolei ze skóry ceni się za większy komfort dla stopy. Do sztybletów poleca się tzw. sztylpy oraz specjalne skarpety.
Sztylpy albo czapsy – to inaczej ochraniacze na nogi które zakłada się na spodnie do krótkich butów. Chronią one łydkę oraz pomagają w jej stabilizacji. Sztylpy sięgają od pięty do kolana. Mogą być zrobione ze skóry naturalnej lub sztucznej sztruksu, zamszu i bawełny.
Oficerki – to długie pełne buty. Oficerki sięgają przed kolano – stanowią odpowiednik sztylpów ze sztybletami. Tak jak sztyblety mogą być zarówno gumowe, jak i ze skóry naturalnej.
Rękawiczki – to praktyczny element ubioru jeźdźca. Rękawiczki mają chronić dłonie przed otarciami a ponadto i projektuje się je tak, by mogły uniemożliwiać wyślizgiwanie się wodzy lub lonży z rąk jeźdźca.
Nie wymieniliśmy naturalnie wszystkich elementów stroju jeźdźca, ani tego co składa się na całkowity sprzęt jeździecki. Jeżeli jeździmy na koniu bardzo okazjonalnie, albo wybieramy się na pierwszą lekcję – nie trzeba od razu zaopatrywać się w cały sprzęt do jazdy konnej. Kaski jeździeckie czy też sztylpy zwykle są na wyposażeniu, które wypożycza się przed jeżdżeniem konno.
Jeśli jednak mamy zamiar wziąć kolejne lekcje i uczynić to naszym hobby, nie ma przeszkód, by rozejrzeć się za osobistym sprzętem dla siebie samego a także dla naszego zwierzęcia.