Skoki jeździeckie

Skoki z przeszkodami są bardzo popularną dyscypliną jeździecką wymagającą od konia oraz jeźdźca idealnego zgrania ruchów oraz znakomitej sprawności. Konkurs ten jest idealnym testem dla wierzchowca, jeźdźca oraz ich akcesoriów jeździeckich. Konkurs skoków jest zaliczany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII wieku kiedy to podczas polowań na lisy uczestnicy zażarcie rywalizowali pomiędzy sobą i goniąc za lisem przeskakiwali poprzez napotkane przeszkody. Podstawowym celem przeprowadzanych konkursów jest przetestowanie precyzyjności oraz umiejętności jeźdźca, a także odpowiedniego wyszkolenia wierzchowca. Konkurencja ta rozgrywana jest na arenie nazywanej parkurem, na którym ustawione są różnego rodzaju przeszkody. Głównie spotykanymi przeszkodami na parkurze jest:
stacjonata – przeszkoda zbudowana z desek lub poprzeczek
okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna po drugiej mające równą wysokość
mur – przeszkoda skonstruowana z imitacji cegieł
rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
doublebarre – są to dwie stacjonaty gdzie druga jest wyższa niż pierwsza
tripplebarre – jest to kombinacja 3 stacjonat gdzie każda następna jest wyższa od poprzedniej
hydra – konstrukcja mająca na na górze żywopłot
szykany ustawiane są w liniach bądź szeregach. Linia zawiera kilka przeszkód położonych w odległościach większych niż 12 metrów od siebie. Z kolei szereg składa się z kilku przeszkód ustawionych w odległościach dłuższych niż siedem metrów, ale mniejszych niż dwanaście metrów. Kierunek przejazdu jest wyznaczany przez umieszczone na konstrukcjach chorągiewki czerwone oraz białe. Czerwone znajdują się po prawej stronie przeszkody a białe po jej lewej stronie.
Jeździec razem z wierzchowcem mają za zadanie przeskoczyć ustawione konstrukcje w z góry oznaczonej kolejności oraz czasie. W czasie przejeżdżania toru decydujące znaczenie ma jak najniższa liczba zrobionych pomyłek ponieważ dodawane są za to punkty karne.
Do najczęściej spotykanych pomyłek zalicza się:
potrącenie górnej poprzeczki przeszkody – 4 pkt. karne
dotknięcie tafli wody – 4 pkt. karne
1 nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
upadek wierzchowca – eliminacja
upadek zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie oraz nie dokonanie poprawki przebiegu trasy – eliminacja
przekroczenie maks. czasu – eliminacja
W zależności od klasy oraz rodzaju konkursu punktacja może ulegać zmianie.
Konkursy w skokach przez przeszkody dzielimy ze względu na wysokość ustawionych przeszkód jak również inny czynnik wpływający na zwycięstwo. Wyszczególnić można tu 3 kategorie konkursów. Konkurs dokładności, zwykły i specjalny. Przy konkursie zwykłym jest ustalona norma czasu, w której należy pokonać przeszkody. Wpływającym na wygraną czynnikiem jest ilość punktów karnych. W czasie tego konkursu dwójka lub większa liczba uczestników może mieć to samo miejsce. Natomiast konkursu zwykłego zawodnicy, którzy mają tą samą ilość punktów karnych są klasyfikowani według ogólnego czasu. Możliwe jest tu przeprowadzenie dogrywki. Konkursy specjalne mają swoje zasady. Jest ich bardzo duża liczba, ale do najczęściej rozgrywanych można zaliczyć konkurs szybkości gdzie każdy wykonany błąd jest przeliczany na sekundy, które dodaje się do czasu uczestnika. Podczas konkursu stylu jazdy także oceniany jest styl jazdy przez dodatkowego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód skupia się na tym, że jeździec może skakać w nieustalonej kolejności przez umieszczone przeszkody. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze powodują wiele emocji u oglądających oraz jeźdźców. Jest to także, jedna z bardziej dynamicznych konkurencji jeździeckich.