Sprzęt do jazdy konnej

Jeżeli jesteś osobą, która nie jeździła na koniu, dużo kwestii jest dla ciebie zupełną nowością. Jak się ubierają się jeźdźcy? Jak nazywamy elementy wyposażenia do jazdy konnej? Jak zadbać o konie, o wygląd, zdrowie, kondycję? Jak przygotować i samego siebie i zwierzę do jazdy? Są to jedynie niektóre sprawy, które interesują początkujących jeźdzców, nie wspominając o wszelkich sprawach dotyczących samej jazdy konnej.
Jeśli chodzi o rzeczy do jazdy konnej,możemy podzielić je ogólnie na akcesoria przeznaczone dla jeźdźca i artykuły przeznaczone dla konia.

Dla jeźdźca
Jeździec powinien się wyposażyć w dobry zestaw odzieży, choć dla osoby początkującej inwestycja w specjalistyczną odzież zwykle nie jest kwestią konieczną. Warto jednak z czasem zadbać o komfortowe ubranie i obuwie.
Isototnym elementem wyposażenia człowieka jest z pewnością kask – chroni on głowę przed uszkodzeniami w razie upadku z konia. Niemałe znaczenie ma też obuwie. Buty jeźdźca mogą być długie lub krótkie. Obuwie wysokie, czyli po prostu oficerki są uszyte ze skóry naturalnej, skóry ekologicznej albo z gumy. Tak samo ma się sprawa butami niskimi –one też zrobione mogą być z wszelakich rodzajów tworzyw. Niskie obuwie trzeba uzupełnić ochraniaczami. Nazywa się je czapsami lub sztylpami, chronią one łydkę przed otarciem oraz pomagają w stabilzowaniu jej. Jeżeli mamy w planach regularnie jeździć na koniu, warto kupić w bryczesy. Są to specjalne spodnie dla jeźdźca, przylegające do ciała, wykonane z elastycznego materiału a częściowo z naturalnej skóry. Te komfortowe spodnie nie sa krępujące, nie mają również szwów w miejscach, w których mogłyby spowodować otarcia, dlatego jazda konna w nich jest wygodna. O czym jeszcze możemy wspomnieć? Do rzeczy dla jeźdźca możemy zaliczyć rękawiczki, baty i palcaty kurtki, kamizelki, koszulki. Wśród odzieży możemy dokonać podziału na odzież konkursową i ochronną.

Siodło skokowe, siodło ujeżdżeniowe czy siodło wszechstronne?
Również wśród artykułów dla koni możemy wymieniać wiele elementów, które zapewniają bezpieczną i wygodną jazdę dla konia i dla człowieka. Dość oczywistym elementem wyposażenia dla konia jest siodło. To naprawdę ważne by było dopasowane odpowiednio do do grzbietu konia a także do rodzaju aktywności. Siodło skokowe i siodło ujeżdżeniowe jest wykonane inaczej niż na przykład siodło do jazdy w terenie. Jakie wyjątkowe cechy posiadają poszczególne rodzaje siodeł? Siodło skokowe posida płaskie siedzisko natomiast tybinki (elementy po bokach siodła) są nieco wysunięte na przód, mają też dosyć spore poduszki kolanowe. Natomiast siodło ujeżdżeniowe posiada proste tybinki i głębokie siedzisko. Siodło wszechstronne jest złotym środkiem między siodłem ujeżdżeniowym i skokowym – np. jeśli weźmiemy pod uwagę wysunięcie tybinki. Oprócz siodła mamy też specjalistyczny osprzęt do niego. Poza tym możemy wyszczególnić mnóstwo innych składowych wyposażenia. Są maski dla konia, ochraniacze i bandaże. Derki – okrycia konia, które zakrywają tułów, szyję i zad. Czapraki czyli specjalne podkładki pod siodło, które są wykonane z płótna,filcu lub futra chroniące grzbiet koński przed otarciem. Uprzęże, kantary, ogłowia. także można wyposażyć konia w rozmaite ozdoby. Nie wspominając też o całej gamie akcesoriów do higieny i pielęgnacji konia.
Choć na pierwsze zajęcia jazdy konnej możemy przybyć praktycznie bez wiedzy w temacie koni oraz wyposażenia dla nich, warto poświęcić czas na zapoznanie się z tymi zagadnieniami. Szczególnie jeżeli pragniemy by uczynić jazdę konną naszą pasją życiową.