Znaczenie saddle fittingu w jeździectwie

Siodło, pasowanie siodeł

Jazda konna musi sprawiać radość zarówno nam jak i naszemu koniowi. Odpowiedni komfort w czasie jazdy konnej jest zależny w głównym stopniu od jakości wykonania akcesoriów jeździeckich oraz od ich odpowiedniego anatomicznego dopasowania. Częścią osprzętu jeździeckiego, który nieodpowiednio dobrany może powodować urazy u konia oraz wywoływać dyskomfort u jeźdźca jest siodło. Kwestia odpowiedniego dopasowania siodła jest na tyle ważna, że utworzyła się w następstwie tego nowa gałąź usług jeździeckich nazywanych saddle fittingiem. Czym zatem jest saddle fitting oraz z jakiego powodu ma to tak istotne znaczenie dla wygody w czasie jazdy oraz odpowiedniego stanu zdrowia człowieka i wierzchowca? Najprościej mówiąc saddle fitting jest usługą mającą za zadanie dopasowanie siodła do budowy anatomicznej wierzchowca. Zakupione siodło nie jest w ogóle dostosowane do grzbietu naszego wierzchowca więc wymaga ono regulacji ze względu na zróżnicowanie ukształtowania anatomicznego grzbietów różnych koni. Każdy koń ma inną budowę anatomiczną grzbietu, inny poziom rozwoju muskulatury i zróżnicowane rozstawy oraz rozmiary kości. Te oraz dużo innych kwestii musi być brane pod uwagę podczas dopasowywania nowo kupionego siodła. Odpowiednie dopasowanie siodła wymaga szerokiej wiedzy, a także specjalnego osprzętu. Należy nadmienić, że usługa ta musi być wykonywana tylko po uprzednim ocenieniu i zmierzeniu wierzchowca. Koń najpierw musi zostać starannie zmierzony przez saddle fittera, weźmie on również pod uwagę uwarunkowania anatomiczne jeźdźca oraz jego upodobania jeździeckie. Na tej podstawie specjalista zaczyna regulować siodło. Saddle fitting nie jest usługą jednorazową, gdyż zwierzę pracując rozbudowuje swoją muskulaturę przez co ulega zmianie rozmiar jego grzbietu. W następstwie tego co jakiś czas będziemy zmuszeni nanieść korekty w dopasowaniu siodła. Jak wcześniej wspomniano właściwe dopasowanie siodła ma kluczowe znaczenie dla komfortu oraz zdrowia naszego oraz konia. Jest to spowodowane tym, że źle dostosowane siodło może uwierać na pewne partie ciała konia, powodując otarcia i uszkodzenia skóry. W niektórych przypadkach może też dojść do zaburzeń w rozwoju mięśni, a w konsekwencji do zmniejszenia muskulatury. Nieodpowiednie rozłożenie ciężaru siodła wpływa źle na stan kręgosłupa, przez zbytnie dociążenie poszczególnych kręgów. Używając niedopasowanego siodła występuje zagrożenie spowodowania u zwierzęcia nieodwracalnych zmian w organizmie. Pamiętajmy, że wierzchowiec pracujący pod źle dopasowanym siodłem będzie bardziej rozdrażniony i mniej chętny do współpracy i nauki. Jeżeli kochamy naszego konia i chcemy, aby każda przejażdżka była przyjemnością koniecznie skorzystajmy podczas kupna siodła z tej usługi. Producent markowych siodeł Prestige Italy standardowo przy zakupie oferuje usługę saddle fittingu wychodząc z założenia, że zakup samego siodła nie jest dostateczny, by móc używać je na końskim grzbiecie. Nabywając siodło w renomowanym salonie jeździeckim z pewnością będziemy mieli sposobność skorzystania z saddle fittingu. Pamiętajmy, że ważną kwestią w jeździectwie jest dobro nasze oraz wierzchowca, a jazda konna ma dawać przyjemność zarówno nam jak i naszemu koniowi, dlatego też głównej mierze zatroszczmy się o jak najwyższą jakoś kupowanego osprzętu jeździeckiego oraz jego właściwe dopasowanie.