Lato z koniem alergikiem – jak sobie radzić?

Egzema, lipicówka czy wyprysk letni – to najczęściej spotykane sformułowania, z jakimi spotykają się właściciele koni ze skłonnościami do alergii i chorób skóry. Jak sobie z nimi radzić, by koń mógł spokojnie cieszyć się czasem na pastwisku? Podpowiadamy!

Przede wszystkim – diagnoza

Muchy końskie i inne insekty mogą powodować silne uczulenia i reakcje alergiczne, są one również nosicielami różnych chorób i grzybów, które mogą zainfekować skórę konia. Zanim podejmiemy jakieś kroki i podamy koniowi różnego rodzaju preparaty, należy wezwać lekarza weterynarii, który postawi diagnozę. Choroby skóry i infekcje mogą przybierać różne formy, a ich leczenie nie zawsze przebiega tak samo. Należy potwierdzić lub wykluczyć choroby pasożytnicze, odkleszczowe, grzybicze i inne infekcje.

Profilaktyka

Po konsultacji z lekarzem weterynarii warto jest zastosować odpowiednią profilaktykę, która uchroni konie przed natarczywymi owadami. Kleszcze, gzy, meszki i inne owady nie dość, że powodują bolesne ugryzienia, to mogą one również wywoływać ostre reakcje alergiczne.

Warto jest zainwestować w dobry spray na muchy dla koni. Preparaty odstraszające owady chronią skórę zwierzęcia przed obsiadaniem owadów, a co za tym idzie – przed ugryzieniami. Dobry środek przeciw owadom dodatkowo pielęgnuje skórę konia, dzięki zawartej w składzie glicerynie. W celu ochronienia konia przed owadami stosuje się specjalne maski na głowę oraz derki siatkowe na resztę ciała.

Derki siatkowe można stosować również podczas treningu czy wyjazdu w teren, warto jest ich powierzchnię dodatkowo spryskać środkiem na owady dla koni. Dzięki temu stworzymy wokół konia barierę, która będzie odstraszać komary oraz inne, większe czy mniejsze insekty.

Absorbine UltraShield Green
Over Horse Horsefly

Jaki spray na owady dla koni wybrać?

Jeżeli Twój koń jest alergikiem, to warto wybrać preparat oparty na naturalnej formule, który zawiera dodatkowo pielęgnującą sierść i ukąszenia glicerynę oraz specjalne filtry przeciwsłoneczne.

Możesz wybrać preparat w sprayu lub żelu. Spray na owady bardzo dobrze sprawdza się w celu spryskania większej powierzchni ciała konia lub derki siatkowej czy czapraka, natomiast środek w żelu sprawdzi się w przypadku koni, które są wrażliwe na użycie dyfuzora.

Na konie narażone na reakcje alergiczne powinniśmy stosować naturalne preparaty, świetnie sprawdza się Absorbine UltraShield Green, którego formuła oparta jest na naturalnych olejkach lub Over Horse Horsefly, który w składzie zawiera pielęgnującą ukąszenia glicerynę.

Spray na owady stosuj zawsze przed wyjściem konia na pastwisko oraz w razie potrzeby przed jazdą lub wyjazdem w teren. Mimo, że najwięcej insektów grasuje w wysokich trawach, to komary, muchy końskie i gzy są wabione zapachem końskiego potu i ryzyko ukąszenia może wzrosnąć.