Początki przygody z jeździectwem

Kiedy wreszcie podejmiemy tą niełatwą, wymagającą zastanowienia, decyzje o kupnie konia musimy też zdawać sobie sprawę, że to dopiero początek naszych wydatków.
Chcąc jeździć na naszym koniu, musimy zaopatrzyć się w cały niezbędny ekwipunek. Najodpowiedniejszym do tego miejscem będzie salon jeździecki i to taki,gdzie oprócz artykułów jeździeckich dla jeźdźca znajdziemy też cały niezbędny sprzęt jeździecki dla naszego konia. Mam tu na myśli siodła, ogłowia, czapraki, derki, ochraniacze itd.. Najważniejsze, aby siodło kupować w stacjonarnym salonie jeździeckim, gdyż taki sprzęt wymaga dokładnego dopasowania. Najlepiej jest wybierać takie marki siodeł, które z założenia w swojej ofercie posiadają usługę indywidualnego ich dopasowania, jak np. Prestige Italia. Co do derek i czapraków, to niezaprzeczalnie najbardziej znaną, a także solidną marką jest ESKADRON. Czapraki Eskadron znane są bowiem ze swej niesłychanej trwałości i najlepszej jakości wykonania, tak samo jak derki.
Co do zakupu ekwipunku dla jeźdźca, to śmiało mamy możliwość skorzystać z internetowego sklepu jeździeckiego. Dziś ich wybór jest ogromny,w związku z tym opłaca się intensywnie poszukać i zrobić dokładny przegląd dostępnych produktów oraz na pierwszym miejscu ich cen. Należy także zwrócić uwagę czy dany artykuł jest dostępny od ręki, czy może jedynie na wcześniejsze zamówienie. Jeśli tak, to aby uniknąć rozczarowania dowiedzmy się jak długi jest czas oczekiwania na zamówiony towar.
Najistotniejszą częścią stroju jeździeckiego jest bezdyskusyjnie kask. I tutaj przede wszystkim musimy sprawdzić wykonanie, jakość materiałów, czy dyscyplinę do jakiej dany kask jest przeznaczony. Jest to niezaprzeczalnie ta część stroju jeździeckiego, na której z pewnością nie powinno się oszczędzać, przez wzgląd na nasze bezpieczeństwo. Dobry kask jeździecki, to taki który ma atesty, oraz spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, oraz jest idealnie dopasowany. W rzeczywistości oznacza to, iż jego długotrwałe noszenie nie powoduje u nas bólu głowy, co sugeruje, że kask jest za ciasny. Nie może też dojść do takiej sytuacji, że w czasie jazdy na koniu, kask jest na tyle luźny, że opada nam na oczy, ograniczając widoczność.
Dodatkowe składowe stroju jeździeckiego jak buty, bryczesy i rękawiczki nie są już tak bardzo istotne. Co nie zmienia faktu, że również powinny charakteryzować się wysoką jakością oraz dobrym spasowaniem. Zawsze warto zainwestować w odzież przeznaczoną wyłącznie do jeździectwa.
W przypadku bryczesów, oprócz wymarzonego wzoru i modelu, warto zastanowić się, czy zakupić te z kolanowym czy z pełnym lejem. Zarówno pierwsze jak i drugie posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Pragnąc większej możliwości ruchu podczas jazdy, wybierzmy te z krótkim lejem, jednakże dla stabilnego, głębokiego i pełnego dosiadu bardziej odpowiednie będą spodnie do jazdy z pełnym lejem.
Zdecydowanym faworytem w tej dziedzinie są bryczesy proponowane przez marki PIKEUR i KINGSLAND. Oferują bardzo wysoką jakość wykonania, oraz technologie i materiały, których nie doświadczymy u żadnych z wytwórców odzieży do jazdy konnej.