Buty jeździeckie – jaki rodzaj obuwia zapewni komfortową jazdę?

Oficerki jeździeckie z ostrogami

Buty jeździeckie to niezbędny element wyposażenia każdego amatora jazdy konnej. Muszą być nie tylko efektowne i dopasowane do pozostałych elementów garderoby, ale przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Zadaniem butów do jazdy konnej jest wygodne ułożenie nóg w strzemionach, prawidłowe ułożenie pięty i łydki oraz zabezpieczenie stopy przed wysuwaniem. Buty jeździeckie muszą chronić nogi przed urazami i otarciami, a także niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Są również ważne dla konia, muszą być przyjemne i niedrażniące skóry zwierzęcia. Dodatkowo buty do jazdy konnej, chronią nogi jeźdźca przed złamaniami stopy, jeśli koń nadepnie na nogę i pomagają uzyskać prawidłowy dosiad podczas jazdy.

Buty do jazdy konnej – jaki mamy wybór?

Buty do jazdy konnej są dość charakterystyczne, przypominają kalosze lub kozaki, ale są bardziej dopasowane, dobrze przylegają do łydki. Obuwie jeździeckie ma kilka niezbędnych elementów, które są obowiązkowe w każdym rodzaju butów. Jest to ok. 2 cm obcas, wąski czubek, twarda podeszwa oraz brak grubego bieżnika na podeszwie. Taka budowa buta zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy oraz umożliwia łatwe wysunięcie stopy ze strzemienia podczas upadku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów do jazdy konnej. Są buty krótkie i długie, wkładane, wiązane lub zapinane. Najbardziej charakterystycznym i kojarzącym się z jazdą konną typem obuwiem, są oficerki jeździeckie. To wysokie, sięgające kolan obuwie, które doskonale chroni łydkę jeźdźca. Oprócz oficerek bardzo popularne są sztyblety. To dobre rozwiązaniem, dla osób, które wolą większą swobodę i potrzebują butów zapewniającym komfort poruszania się po stajni. Buty jeździeckie mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najbardziej komfortowa jest naturalna skóra. Jest lekka, dobrze dopasowuje się do nogi. Osoby, które jeżdżą sporadycznie lub dopiero zaczynają przygodę z jeździectwem, mogą wybrać buty z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Kiedy warto zdecydować się na oficerki?

Kobieta zakładająca oficerki do jazdy konnej w stajni
Kobieta zakładająca oficerki

Oficerki jeździeckie to obuwie, które od zawsze kojarzy się z jazdą konną. Buty tego typu są eleganckie, pasują do klasycznego stroju jeźdźca, są stylowe i przyciągają wzrok. Oficerki są najczęściej wykonane ze skory naturalnej, dlatego ich cena jest wysoka. Są idealnym uzupełnieniem stroju na zawodach jeździeckich. Powinny je wybrać osoby biorący udział w turniejach,  profesjonalni jeźdźcy, sportowcy oraz osoby, które cenią wysoki komfort, bezpieczeństwo i oraz profesjonalny wygląd. Ważne, aby oficerki jeździeckie spełniały wysokie normy jakościowe, były wykonane z odpowiedniej jakości skóry. W przeciwnym wypadku nie będą spełniały swoich funkcji, a jazda w niewygodnych butach będzie koszmarem. Oficerki jeździeckie powinny być idealnie dopasowane do nogi jeźdźca. Ważna jest nie tylko długość stopy, ale również obwód kostki i łydki, a także wysokość nogi od ziemi do kolana. Buty muszą pasować do bryczesów, dlatego przed zakupem, warto sprawdzić, jak się razem prezentują. Znalezienie idealnie dopasowanych oficerek jest trudnym zadaniem, dlatego wielu profesjonalnych jeźdźców zamawia buty szyte na miarę.

Poszukujesz najlepszych jakościowo oficerek do jazdy konnej. Sprawdź ofertę sklepu ze sprzętem jeździeckim.

Sztyblety ze sztylpami

Sztyblety z czapsami marki Horze
Sztyblety z czapsami marki Horze

Sztyblety to kolejne buty do jazdy konnej, wybierane głównie przez osoby początkujące oraz spędzające dużo czasu przy obsłudze konia. Są dużo niższe, sięgają za kostkę, przypominają codzienne trzewiki. Muszą spełniać określone wymagania, aby nadawały się do jazdy konnej. Ważny jest niezbyt gruby język, najlepiej, gdyby buty nie posiadały masywnych sznurowadeł i zapięć, które mogą uniemożliwiać umieszczenie nóg w strzemionach. Aby można było je wygodnie założyć, powinny być wyposażone w boczne gumki lub suwaki. Do sztybletów niezbędne są czapsy. Czapsy, zwane również  lub sztylpami to ochraniacze na łydki, najczęściej wykonane ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej, zamszu, nubuku, czy neoprenu. Są zamiennikiem cholewek w oficerkach, pełnią taką samą funkcje, czyli chronią łydkę jeżdżąca oraz zapewniają komfort dla konia. Stanowią również ochronę przed brudem i potem konia. Czapsy zakładane są na spodnie i buty. Przetrzymywane są przez pasek przechodzący pod podeszwą, mogą być zapinane na guzik, zamek lub haftki.

Co wybrać, oficerki czy sztyblety z czapsami?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które buty od jazdy konnej będą najlepsze. Zarówno oficerki jeździeckie, jak i sztyblety z czapsami mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejsze są indywidualne upodobania, buty muszą być przede wszystkim wygodne i zapewniać komfortową jazdę. Jest kilka zasad, którymi można się kierować, wybiegając buty do jazdy konnej. Sztyblety są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy:

  • Zaczynają swoją przygodę z jeździectwem, nie znają swoich potrzeb, nie wiedzą, czy jazda konna stanie się hobby na dłuższy czas,
  • Jeżdżą rekreacyjne, od dawna, ale dużo czasu spędzają również w stajni, zajmują się oporządzaniem konia i przygotowywaniem sprzętu,

Na dobrej jakości oficerki powinni zdecydować się:

  • Sportowcy amatorzy, którzy biorą udział w zawadach. Dla takich osób polecane są dwa modele obuwia jeździeckiego. Do codziennych treningów i pracy z koniem przydadzą się sztyblety, a szyku na zawodach dodadzą piękne oficerki jeździeckie,
  • Zawodowi jeźdźcy, którzy spędzają w siodle kilka godzin dziennie, nie zajmują się bieżącą obsługą konia. Zawodowcy powinni posiadać kilka par dobrze dopasowanych oficerek.

Buty jeździeckie powinny być również dopasowane do pory roku i warunków atmosferycznych. W lecie dużo lepszym rozwiązaniem będą sztyblety, na zimę można wybrać termo buty jeździecki lub ocieplane oficerki, które umożliwiają jazdę nawet w niskich temperaturach.

Wybór butów jeździeckich nie jest łatwy, ale trzeba sugerować się swoim potrzebami i preferencjami. Na początku lepiej kupić tańsze, dobrej jakości sztyblety, a gdy jeździectwo stanie się życiową pasją, wybrać eleganckie i klasyczne oficerki jeździeckie.