Fraki i rajtroki

Kobieta w rajtroku jeździeckim

Jeździectwo jest jednym z najbardziej eleganckich sportów na świecie. Odpowiednie przepisy określają, jak podczas zawodów powinien wyglądać jeździec i jego koń. A jednym z najbardziej widocznych i zarazem efektownych elementów stroju jeźdźca jest jego frak.

Dowolność stroju jeźdźca w trakcie zawodów jest niedopuszczalna. Za niezastosowanie się do przepisów dotyczących ubioru, może on zostać niedopuszczony do zawodów lub zdyskwalifikowany w ich trakcie. Podstawowa zasada, jaka obowiązuje w tym sporcie jest taka, że do ujeżdżania jeździec nakłada inny strój, a do zawodów w skokach przez przeszkody – inny.

Frak do ujeżdżania wierzchowców

Jeźdźcy we frakach-jaskółkach Kingsland Dressage

Podstawą stroju jeźdźca w zawodach w ujeżdżaniu jest długi frak z tak zwaną jaskółką. To rodzaj marynarki z wydłużonymi połami, które poniżej pleców układają się w kształt przypominający ogon jaskółki. Frak powinien mieć kolor czarny, granatowy, ewentualnie inny, ciemny. Polski Związek Jeździecki może też dopuścić frak w jeszcze innym kolorze, trzeba jednak wcześniej go do Związku zgłosić. Wówczas otrzymamy prawo do występowania w takim kolorze przez pięć lat. Absolutnie niedopuszczalne są fraki w paski, kratę czy inne wyraziste wzory. Można jednak zastosować kontrastowe lamówki, lub dyskretne, delikatne wzorki. Długi frak powinien mieć również rozcięcia, które spowodują, że będzie się on ładnie układał podczas pokazów ujeżdżania wierzchowca.

Fraków, jak stanowią przepisy, nie mają prawa zakładać dzieci i juniorzy do lat 16. Dla nich przeznaczone są krótsze marynarki. Zakładanie fraka jest dopuszczalne dopiero od jeździeckiej klasy C.

Rajtrok do skakania

Dziewczyna we rajtroku Samshield

Natomiast najważniejszą częścią stroju jeźdźca uczestniczącego w końskich skokach przez przeszkody jest rajtrok. Podstawowymi elementami, które go odróżniają od fraka są znacznie krótsze poły i brak jaskółki. Przeszkadzałyby one bowiem w dynamicznym pokonywaniu przeszkód. Rajtrok do skoków konnych to po prostu elegancka marynarka, pod którą zakłada się białą koszulę z plastronem. Międzynarodowa Federacja Jeździecka dopuszcza do zawodów rajtroki w kolorach czarnych, zielonych, czerwonych, niebieskich, granatowych, brązowych i szarych. Można przy nich stosować ozdobne guziki. MFJ pozwala również na kolory stosowane przez federacje narodowe.

Bez względu na to, czy jeździec ubrany jest we frak, czy rajtrok, ważne, aby oba te elementy garderoby idealnie dopasowywały do jego figury, a jednocześnie były wygodne i niekrępujące ruchów. W trakcie trzymania wodzy – podczas zgięcia rąk – rękawy nie mogą robić się przykrótkie. Najlepiej zatem wybierać ubiór wykonany z materiału z dodatkiem elastyny bądź lycry. Jest on bardziej rozciągliwy, dzięki czemu nie będzie krępować ruchów. Świetnie sprawdza się zarówno frak, jak i rajtrok podszyty siateczką. Dzięki niej będzie on bardziej przewiewny, co nie jest bez znaczenia w trakcie upałów. Wielu jeźdźców używa strojów wykonanych z materiału typu softshell. Łatwo się go czyści i pierze w pralce. Prany w niskiej temperaturze nie traci swojej pierwotnej jakości jakości.