Bryczesy jeździeckie – specjalne spodnie do jazdy konnej

Kobiety w bryczesach

Tak jak każda dyscyplina sportu, również jeździectwo wymaga odpowiedniego stroju. Nie znaczy to oczywiście, że bez właściwego ubioru jeźdźca koń nie pogalopuje, ale tradycja, komfort, estetyka odgrywa w każdej dziedzinie sportu poważną rolę. Szczególnie jeździectwo, czyli dyscyplina, która wyrosła z odległej historii, wypracowała sobie przez lata niezbędne atrybuty. Z pewnością należą do nich bryczesy.

Bryczesy jeździeckie, komfort i tradycja

Bryczesy jeździeckie to specjalne spodnie służące do jazdy konnej. Dzięki temu, że nie posiadają przylegających do ciała szwów po wewnętrznej stronie nogawki, czyli w miejscu styku nogi i siodła, zapewniają komfort i swobodę ruchu. Taki sposób szycia chroni skórę przed obtarciami, pozwala na właściwy dosiad konia i długotrwałą jazdę bez negatywnych skutków. Bryczesy mogą być stosunkowo obcisłe lub bufiaste w okolicy ud, podobne i wywodzące się od bryczesów kawaleryjskich.

Aktualnie ogromnym powodzeniem cieszą się wąskie modele bryczesów, chociaż wiele osób cały czas preferuje model kawaleryjski, np. : salonki lub jodhpury, o prostej lub lekko rozszerzonej nogawce. Ten ostatni model został spopularyzowany w Wielkiej Brytanii w XIX w. przez maharadżę Jodhpuru grającego w tym stroju w polo.

Co wyróżnia bryczesy?

Bryczesy jeździeckie wyróżniają się wysokim stanem oraz lejem krótkim lub długim. Lej to dodatkowe wzmocnienie warstwą zamszu, skóry lub silikonu, sięgające kolan lub obejmujące całą nogawkę. Gwarantuje on poprawę przyczepności w siodle, chociaż ostateczny model spodni zależy od preferencji jeźdźca.

Bryczesy z pełnym lejem posiadają to dodatkowe wzmocnienie po wewnętrznej stronie spodni na całej długości styku ciała z siodłem, od pośladków po łydki. Model ten jest szczególnie popularny wśród zawodników ujeżdżeniowych, preferujących jazdę kłusem i galopem. Ze względu na ograniczony poślizg i dobrą przyczepność ułatwiają utrzymanie się w siodle.

Bryczesy z lejem kolanowym posiadają wzmocnienie po wewnętrznej stronie kolan. Model ten wybierają najczęściej skoczkowie, ponieważ gwarantuje on swobodę ruchu nawet kosztem mniejszej przyczepności, tym bardziej. Sprawdza się podczas jazdy kłusem i galopem w półsiadzie.

Materiał na bryczesy

Aby bryczesy jeździeckie wytrzymały jak najdłużej powinny być uszyte z dobrej jakości materiału. Tkaninę dobiera się do pory roku, tak by miała ona właściwości oddychające, izolujące, łatwo schnące i była łatwe w czyszczeniu. Tkanina powinna być lekko rozciągliwa i musi zachowywać swoją strukturę nawet po wielu praniach.