Preparaty do ochrony kopyt

Końskie kopyta

Warunki higieniczne w stajni, w której przebywa nasz koń mają bardzo duże znaczenie dla jego odpowiedniego stanu zdrowia. Najczęstszą chorobą związaną z niewłaściwymi warunkami higienicznymi w miejscu chowu oraz niepoprawną pielęgnacją naszego wierzchowca jest tzw. gnicie strzałki kopytowej. Należy zaznaczyć, że gnicie strzałki nie jest schorzeniem zakaźnym. Choroba ta rozwija się poprzez dostawanie się zanieczyszczeń w postaci fekaliów wierzchowca będących w ściółce w jego boksie do wnętrza kopyta. Złogi zanieczyszczeń posiadają ogromną liczbę zarazków beztlenowych, które zaczynają rozkładać kopyto konia a w następstwie czego zapoczątkowują się w nim procesy gnilne. Degradacja kopyta może być tak wielka, że dojdzie nawet do jego deformacji. Pierwszymi symptomami rozpoczynającej się choroby jest spora niechęć do pielęgnacji kopyt. Koń nie pozwala sobie na oczyszczanie krawędzi strzałki kopytowej. Rozwój schorzenia oraz jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do okulawienia wierzchowca. Przebieg schorzenia objawia się odpadaniem zepsutych części kopyta, a w rowkach strzałki powstaje brunatna maź o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie tego schorzenia trzeba zacząć od przeniesienia konia do świeżego oraz wysuszonego boksu. Później kopyto musi być właściwie wyczyszczone i wymyte. Zgniłe części kopyta muszą być jak najszybciej usunięte. Czasem chore kopyto powinno być odpowiednio opatrywane. Wyżej przedstawione zabiegi musi przeprowadzić kwalifikowany lekarz weterynarii. Po zabiegu kopyto wierzchowca musi być każdego dnia dezynfekowane i czyszczone. Nie zapominajmy, że jeśli nasz koń zachoruje na to schorzenie to w większości przypadków jest to z naszej winy. Zatroszczenie się o odpowiednią higienę w boksie naszego konia i częsta pielęgnacja jego kopyt jest podstawową czynnością w profilaktyce tego schorzenia. Warto używać również preparaty, które zapobiegają rozwojowi bakterii w strzałce kopytowej. Firma Keralit zajmuje się produkcją różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych do kopyt. W swej szerokiej ofercie posiada specjalny preparat przeciw gniciu strzałki, który poza pielęgnacją i zabezpieczeniem kopyta, także je odbudowuje. Powinniśmy również profilaktycznie aplikować go u naszego konia wraz ze środkiem służącym do umacniania i utwardzania rogu kopytowego. Po myciu wierzchowca pamiętajmy, że jego kopyta muszą być zabezpieczone specjalnym smarem. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek objawy wskazujące na tę chorobę jak najprędzej skontaktujmy się z weterynarzem i rozpocznijmy leczenie. Nigdy nie próbujmy leczyć konia samemu.