Sprzęt do jazdy konnej

Właściwy wybór akcesoriów jeździeckich jest bardzo ważną kwestią dla komfortowej oraz bezpiecznej jazdy konnej. Nie odpowiednie przygotowanie jeźdźca i wierzchowca może nawet doprowadzić do kontuzji. Ogólnie rzecz biorąc akcesoria jeździeckie dzielimy na akcesoria dla jeźdźca oraz konia. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jeżdźca jest kask. Jego właściwy dobór jest decydującym elementem dla naszego bezpieczeństwa. W obrocie możemy nabyć kaski oraz kaskotoczki, które pełnią tą samą funkcję jak kask, ale z wyglądu przypominają toczek. Przy kupnie kasku bądź kaskotoczka trzeba zwrócić uwagę na to czy ma on odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, a także sprawdzić jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jeździeckiego są bryczesy czyli odpowiednio szyte spodnie do jazdy konnej, nie posiadające szwów. Bryczesy ochraniają jeźdźca i konia przed otarciami. Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę, aby były zrobione z lekkiego i przewiewnego materiału. Istotne jest również żeby właściwie dobrać ich rozmiar tak by nie były za duże. Ostatnim elementem ubioru jeździeckiego jest specjalne obuwie. Możemy nabyć oficerki bądź sztyblety. Oficerki lepiej chronią łydki jeźdźca przed obtarciami, jednkże sztyblety lepiej sprawdzą się w ciepłe dni ze względu na niższą cholewkę. Czapsy oraz sztylpy są ochraniaczami zakładanymi do sztybletów, przez co możemy stosować ten rodzaju obuwia także w chłodniejsze dni. Jeśli chodzi o naszego konia to głównym elementem jego wyposażenia jest siodło. Właściwe pasowanie siodła ma decydujące znaczenie dla komfortowej jazdy. Kupując siodło trzeba zwrócić uwagę na jego jakość dlatego też warto zakupić firmowy model np. uznawanej i cenionej na całym Świecie firmy Prestige Italy, która jest liderem w produkcji wysokiej jakości siodeł. W celu jego właściwego dopasowania do grzbietu konia warto skorzystać z usługi saddle fittingu. Renomowany sklep jeździecki powinien oferować możliwość skorzystania z tej usługi podczas zakupu siodła. Nieodpowiednio dopasowane siodło obniża w istotnym stopniu komfort jazdy, powoduje, że koń jest mniej posłuszny, a nawet może to doprowadzić do ograniczenia rozrostu muskulatury u niego. Bardzo ważny jest, także czaprak zakładany pod siodło. Jego właściwości minimalizują ryzyko obtarcia przez siodło końskiego grzbietu, a także chłonie on pot konia. Należy wybrać gruby i przewiewny czaprak, gdyż będzie on chronił w lepszym stopniu skórę wierzchowca. Do siodła dochodzą także strzemiona wraz z puśliskami oraz popręgiem. Kolejnym elementem końskiego rzędu jest ogłowie złożone z wędzidła i wodzy. Miejmy na uwadze, że kupno sprzętu jeździeckiego nie jest małym wydatkiem, dlatego też nabywając poszczególne akcesoria warto zapłacić trochę więcej i kupić firmowy sprzęt, który posłuży nam niezawodnie przez dłuższy czas. Firmowe akcesoria jeździeckie kupione w renomowanym sklepie jeździeckim to większe bezpieczeństwo oraz komfort dla nas i naszego konia