Własny koń – obowiązki z tym związane

Karmienie konia

Podejmując decyzję o zakupie własnego konia przeważnie nie zastanawiamy się zawczasu nad sprawą wszystkich obowiązków, które nas czekają gdy staniemy się już jego właścicielami. Kupno wierzchowca musi być dobrze przemyślane ponieważ koń nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed zakupem konia powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Pozwoli nam to na pozbycie się wielu niemiłych problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić po jego kupnie. Ocena weterynarza da nam pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie ma żadnych zatajonych schorzeń.

Jak już staniemy się właścicielami naszego upragnionego zwierzęcia musimy mu dać odpowiednie lokum. Jeżeli sami nie posiadamy możliwości aby go trzymać musimy skorzystać z usług pensjonatów dla koni. Większość stajni zapewnia kompleksową obsługę wierzchowców. Należy zaznajomić się uprzednio z warunkami występującymi w danej stajni. Zwróćmy uwagę na wielkość oraz higiena boksów. Ściółka powinna być regularnie wymieniana a ściany i drzwi boksu wyczyszczone. Należy również zorientować się jaki jest stan innych koni. Muszą być one zadbane oraz dobrze nakarmione. Bardzo istotnym elementem są tereny zielone wokół pensjonatu. Muszą być one odpowiednio duże, wypielęgnowane oraz zagrodzone. Jeżeli dostępna jest ujeżdżalnia zakryta, powinna być bezpieczna dla naszego konia. Aby to sprawdzić należy zobaczyć czy podłoże jest oczyszczone oraz nie ma na nim żadnych przeszkód. Następnym ważnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej oraz kowala.

Istotną ale często zapominaną sprawą jest ubezpieczenie wierzchowca. Trzeba pomyśleć o tym za wczasu.

Posiadanie swojego wierzchowca wymaga od nas kupna całości rzędu końskiego oraz wyposażenia jeźdźca. Nabywając wszelkie niezbędne akcesoria jeździeckie warto wybierać znane oraz renomowane marki. Ich jakość i trwałość będzie dużo większa od niedrogich odpowiedników. Nie wolno zapominać, że odpowiednio dopasowany sprzęt jeździecki wysokiej jakości dobrze wpłynie na stan zdrowia naszego wierzchowca. Na przykład nie warto oszczędzać pieniędzy na kupnie siodła, ponieważ może ono obcierać naszego wierzchowca i doprowadzić do bezpowrotnych zmian w rejonie jego kręgosłupa.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie powinniśmy myśleć tylko o korzyściach wywodzących się z faktu jego posiadania. W pierwszej kolejności musimy przemyśleć czy jesteśmy przygotowani na wzięcie na siebie takiego obowiązku. Świadomie zrealizowanej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a posiadanie własnego konia sprawi nam wiele przyjemności.izane