Co to jest pasowanie siodeł?

Saddlefitting – pojęcie znane każdemu pasjonatowi koni
Dla człowieka, który dopiero zaczyna jeżdżenie konno, saddlefitting jest słowem raczej niezrozumiałym. Ale każdy, kto, który traktuje jeździectwo jako nie tylko okazjonalne lub wakacyjne zajęcie, ale raczej jako pasję, powinien wiedzieć dobrze, jak rozumieć to pojęcie.
Saddlefitting jest pojęciem z obcego języka. Z angielskiego, oznacza właściwie pasowanie siodeł. Jak rozumieć w praktyce saddlefitting? Jest on niezwykle ważną dziedziną i bardzo ważnym obszarem każdego profesjonalnego sklepu jeździeckiego. Jest to również w pewnej mierze sztuka.
Pasowanie siodeł to w Polsce dosyć świeża gałąź jeździectwa. Wyraźnego kształtu nabrała ona w ciągu ostatnich 15 lat. Doświadczony jeździec musi wiedzieć jak ogromne znaczenie dla grzbietu konia i dla komfortu człowieka ma stosownie dobrane siodło. A każdy profesjonalny salon jeździecki powinien koniecznie mieć wiedze i wprawę w dziedzinie, jaką stanowi pasowanie siodeł. Opcja kupienia usługi z zakresu saddlefitting musi być sklepie – standardem.
Pasowanie siodeł to istotna kwestia także na dobrze rozwiniętych rynkach jeździeckich, dlaczego tak twierdzimy? Gdyż właśnie tam, rozszerza się dostęp do wielu różnych materiałów hodowlanych. Hodowla koni stale podlega wielorakim zmianom. Wraz z tymi zmianami ulega też przeobrażeniom ukształtowanie grzbietu konia. Urozmaicenie grzbietów jest naprawdę wielkie. Stąd rośnie konieczność odpowiedniego dopasowania siodeł. W związku z tym rośnie też zapotrzebowanie na usługę saddlefitting – nawet w miejscach gdzie już jest doskonale znana.
W Polsce pasowanie siodeł jeszcze niedawno było gałęzią praktycznie bez znaczenia. Na szczęście i
na naszym rodzimym gruncie możemy zaobserwować dynamiczny popyt na tę branżę. Natomiast coraz rzadziej spotyka się amatorów jazdy konnej, którzy sądzą, iż takie samo siodło jest wystarczające dla każdego typu grzbietu konia. Częściej też możemy spotkać takich, którzy mają właściwy pogląd na to, jak bardzo ważne jest dopasowanie siodła. Jak kolosalne znaczenie ma ono zarówno dla każdego konia odpowiedniego balansu siodła. W efekcie ciężar będzie rozkładał się nierównomiernie – co naruszy w sposób nieodwracalny konstrukcję siodła.
Dopasowanie siodeł wymaga też wzięcia miary zwierzęcia, stwierdzenia punktu ciężkości, rozstawu łęku itp. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt oraz zaplecze. Jeśli nie masz ich do dyspozycji, nie dasz rady zrobić tego w odpowiedni sposób.

Saddlefitter – specjalista do siodeł
Człowiekiem, który wykonuje usługę saddlefitting, jest saddlefitter. Posiada on narzędzia i wiedzę, może również się pochwalić odbytym szkoleniem. Bardzo ważną kwestią jest, by był to specjalista doświadczony. Poza tym ważne jest także, by pasowanie siodeł odbywało się w przeznaczonym do tego miejscu. Również warto wiedzieć, że profesjonalne dopasowanie siodła odbywa się dopiero po wcześniejszym obejrzeniu końskiego grzbietu. Nie ma mowy, aby usługa ta wykonana była na wysokim poziomie „na odległość”. Salon jeździecki, który nie ma zwyczaju umawiać eksperta na wizytę u klienta, raczej powinien budzić nasze wątpliwości, jeśli chodzi o jakość pasowania siodeł.
Odpowiednio dopasowane siodło to coś naprawdę ważnego. Od tej kwestii zależna jest kondycja konia oraz jego prawidłowe zachowania, a także komfort człowieka. Naprawdę warto zainteresować się profesjonalną usługą saddlefitting, jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami koni i pasjonatami jeździectwa.