Powiedz “tak” jeździectwu

Miesiące letnie to doskonały okres na jeżdżenie konno. Dni mamy długie i ciepłe, a wieczorami jest wyjątkowo przyjemnie. Młodzież i dzieci mają wakacje, trwa sezon urlopowy dla tych, którzy zajmują się pracą zawodową. Jednak nawet gdy nie mamy urlopu warto zastanowić się nad nauką jazdy konno. Czemu? Ponieważ możemy miło spędzić czas i mieć kontakt z z przyrodą i ze zwierzętami nie wyjeżdżając daleko za miasto. W okolicach większych miejscowości pełno jest stajni, oferujących rekreacji na koniach. Jeżeli więc nigdy wcześniej nie jeździłeś konno, czemu nie miałbyś zacząć tego lata?
Czy to na pewno dla mnie?
Są tacy, którzy zastanawiają się, czy jeżdżenie na koniu to na pewno zajęcie dla nich. Mają obawy, że są zbyt młodzi lub zbyt starzy, nie wystarczająco sprawni, w ogóle nie mają doświadczenia , nie mają zdolności, albo też nie posiadają właściwego sprzętu. Jednakże prawda jest taka, że na koniach może jeździć każdy. Wprawę i umiejętności nabędziemy z pomocą kwalifikowanych pracowników. Sprzęt do jazdy konnej początkowo nie jest potrzebny, ponieważ możemy go wypożyczyć w miejscu, w którym mamy zamiar uczyć się jazdy. Ponadto na samym początku niezbędne są podstawowe artykuły.
Z czego składa się sprzęt do jazdy konnej?
Sprzęt do jazdy konnej można podzielić dwa rodzaje: sprzęt jeźdźca oraz wyposażenie dla koni. Jeśli chodzi o sprzęt dla koni to z tych rzeczy trzeba wymienić przede wszystkim siodła i osprzęt do siodeł. Oprócz tego różne akcesoria typu ochraniacze czy ozdoby dla konia, oraz środki i akcesoria do pielęgnacji. Natomiast jeśli chodzi o sprzęt do jazdy konnej dla jeźdźców to można wymienić: kask jeździecki, bryczesy, rękawiczki, specjalne buty, palcaty i wiele rozmaitych elementów. Wybrane opiszemy krótko poniżej:
Toczek to sztywne okrycie głowy dawniej używane przez jeźdźca. Wydaje się, że chroni jeźdźca w razie upadku, lecz niestety tak nie jest. Toczek nie gwarantuje stosownego zabezpieczenia głowy gdy upadniemy. Może ochronić przed promieniami słońca i deszczem, ale tak naprawdę to wszystko. Żadne normy nie wskazują, że, że ochroni głowę człowieka przed urazem. Dlatego też obecnie stosuje się w czasie jazdy konno kask jeździecki.
Kask jeździecki to niezwykle istotna część akcesoriów każdego jeźdźca. Stanowi bowiem element zabezpieczenia w czasie jazdy konnej. Ochrania głowę przed uszkodzeniem w sytuacji upadku z konia i minimalizuje wystąpienie wstrząśnienia mózgu. Kask jeździecki ma także niewielki daszek. Jest to w pewnej mierze ochrona oczu jeźdźca w czasie upadku, a także zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi.
Bryczesy to specjalistyczne spodnie do jazdy na koniach. Nie posiadają szwów wewnętrznych, więc są komfortowe i nie powodują otarć skóry. Ponadto są obcisłe i nie ograniczają ruchów co także wpływa na wygodę użytkowania. Bryczesy wykonane są ze skóry, zamszu lub innego wytrzymałego materiału. W sklepach dla jeźdźców dostępne są spodnie, które mają tzw.lej długi lub krótki lej.
Sztyblety to buty za kostkę do jazdy konno. Bardzo często wykonane są ze skóry, lecz czasem także ze sztucznego tworzywa. Do sztybletów polecane są tak zwane sztylpy, inaczej ochraniacze a także specjalne skarpety.
Oficerki to kolejny rodzaj obuwia do jazdy konnej – tradycyjne obuwie. Oficerki sięgają do kolana. Długość ich to długość sztybletów połączonych ze sztylpami. Mogą być skórzane lub gumowe.
Rękawiczki to następny istotny fragment ubioru do jazdy konnej. Ochraniają dłonie przed uszkodzeniami i otarciami. Poza tym są tak wykonane, że uniemożliwiają wysunięcie się lonży lub wodzy z rąk.