Czym karmić konia?

Właściwe żywienie konia jest tematem pomijanym przez wielu hodowców. W rzeczywistości jest to sprawa mocno złożona i niezbędna dla zapewnienia optymalnego stanu zdrowia oraz kondycji konia.

Ważne aby w jak najlepszym stopniu odwzorować naturalne przyzwyczajenia żywieniowe koni.
W środowisku naturalnym konie przebywają nieustannie na wolnym powietrzu jedząc pokarm z dużą częstotliwością lecz w małych porcjach. Spowodowane to jest małą pojemnością ich żołądka oraz specyficznym kształtem przewodu pokarmowego. Dlatego też podając paszę trzeba zadbać o to aby jedna porcja była niewielka. Podanie zbyt obfitej porcji może skutkować kłopotami z trawieniem i obniżeniem chwilowej sprawności fizycznej konia. Także ważny jest regularny czas karmienia, gdyż nieregularne żywienie prowadzi do rozdrażnienia zwierzęcia a w efekcie do zmniejszenia jego sprawności psychofizycznej. Po karmieniu należy zapewnić zwierzęciu co najmniej godzinę przerwy od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego w przeciwnym wypadku doprowadzić można do zaburzenia trawienia. Duża częstotliwość żywienia wpływa dobrze na stężenie insuliny w organizmie a tym samym na przyswajanie cukrów. Należy tutaj pamiętać aby w diecie konia nie stosować zbyt dużej ilości cukrów, gdyż bardzo szybko można spowodować u konia cukrzycę oraz wrzody żołądka. Pojenie konia powinno odbywać się przed karmieniem, ze względu na ryzyko pogorszenia trawienia i doprowadzenie do niepełnego wykorzystania podanych składników pokarmowych. Ważnym elementem żywienia koni jest również jakość podawanej paszy/karmy. Przede wszystkim karma dla konia nie może być zakurzona oraz nie może zawierać mykotoksyn powstających w wyniku nieprawidłowego jej przechowywania. Może to w bardzo dużym stopniu zmniejszyć sprawność fizyczną naszego zwierzęcia a nawet spowolnić jego wzrost i prowadzić do wielu poważnych schorzeń. W celu zapewnienia jak najlepiej zbilansowanej diety powinno się podawać pasze uzupełniające. Dla koni wykorzystywanych w jeździectwie warto podawać pasze specjalistyczne zwiększające poziom energii na długi bądź krótki wysiłek. Kupując jakiegokolwiek rodzaju pasze bądź suplementy żywieniowe powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na źródło ich pochodzenia. Pasze powinny być nabywane jedynie ze źródeł wiadomego pochodzenia takich jak znane sklepy jeździeckie bądź hurtownie. Można mieć wtedy pewność, że pasze były przechowywane w sposób prawidłowy, który to decyduje o jakości paszy dostarczanej do nabywcy, a także o zastosowaniu w składzie paszy bądź suplementu prawidłowych składników odżywczych najwyższej jakości.

Nie można raptownie zmieniać diety konia więc decydując się na zmianę paszy należy robić to stopniowo gdyż zbyt raptowne zmiany diety konia mogą prowadzić do zaburzeń w pH przewodu pokarmowego.

Właściwie karmiony koń będzie cechował się zwiększoną odpornością, będzie mniej podatny na urazy i co najważniejsze będzie bardziej sprawny fizycznie o ile wraz z prawidłowym karmieniem zadba się o zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.