Czyszczenie końskiej sierści

Wiele osób nie zastanawia się należycie nad kwestią czyszczenia oraz pielęgnacji swojego wierzchowca. Często podchodzi się do tej problematyki rutynowo oraz bez większej dokładności. Właściwa pielęgnacja naszego wierzchowca ma decydujące znaczenie dla jego właściwego stanu zdrowia oraz samopoczucia. Co prawda same zabiegi pielęgnacyjne nie są zbyt dużą radością dla konia i trzeba je przeprowadzać w jak najdelikatniejszy sposób. Poprzez odpowiednie wykonanie tej czynności oczyszczamy sierść z zabrudzeń, złuszczonego naskórka a nawet pasożytów, otwieramy pory w skórze i poprawiamy dzięki temu ukrwienie skóry. Właściwe oczyszczanie wzmacnia, także nasz kontakt z koniem. Do ogólnej pielęgnacji naszego konia musimy zaopatrzyć się w szczotki do oczyszczania sierści, ogona i grzywy oraz puszki kopytowej. Musimy posiadać, także zgrzebło do oczyszczania szczotek. Do wycierania sierści, pyska oraz odbytu i narządów płciowych trzeba przygotować trzy osobne bawełniane lub lniane ściereczki. Dla wszystkich, którzy startują ze swoimi wierzchowcami w zawodach lub chcą ograniczyć pocenie się wierzchowca polecamy wyposażenie się we własną golarkę do strzyżenia koni. Ponad to warto do pielęgnacji wierzchowca nabyć specjalistyczne środki pielęgnacyjne takie jak np. maść do kopyt Keralit, szampon np. Neo Derma firmy Veredus. Większość czynności pielęgnacyjnych należy wykonywać poza stajnią ze względu na znaczne zapylenie w czasie pielęgnacji. Przed przystąpieniem do czyszczenia poleca się uwiązanie naszego wierzchowca ze względu na jego oraz nasze bezpieczeństwo. Za każdym razem przed rozpoczęciem jazdy trzeba wyszczotkować koński grzbiet i podbrzusze. Jeżeli nie zrobimy tego starannie to nałożone akcesoria jeździeckie mogą wywołać obtarcia oraz podrażnienia czułej skóry wierzchowca. Wycieramy następnie sierść wilgotną szmatką z pozostałości błota oraz innych zanieczyszczeń. Ostatnim krokiem jest dokładne oczyszczenie kopyt. Natomiast po każdej jeździe wierzchowiec powinien ochłonąć najlepiej w przewiewnym miejscu po czym możemy przystąpić do ponownego wyszczotkowania grzbietu oraz sprawdzenia stanu kopyt i wyczyszczenia ich kopystką. Miejmy na uwadze, aby poza rutynową pielęgnacją czyścić wierzchowca dokładniej przy użyciu różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych np. kremów do kopyt, preparatów do pielęgnacji włosia, a także specjalnego szamponu. Trzeba tu zaznaczyć, iż nie powinno się za często kąpać wierzchowca, plamy zazwyczaj zmywają się po przez przetarcie wilgotną gąbką. Zbyt częsta kąpel szczególnie z wykorzystaniem niewłaściwych, za bardzo agresywnych preparatów może wywołać u konia łupeż. Codzienna pielęgnacja naszego wierzchowca jest bardzo istotna dla jego właściwego samopoczucia. Koń pielęgnowany jest koniem radosnym, a przy tym nic tak umacnia więzi z wierzchowcem jak wspólna pielęgnacja. Dbajmy tylko o to, by zabiegi pielęgnacyjne były jak najmniej dokuczliwe dla naszego wierzchowca.